אחריות חברתית, בדואים ומובטלים

איציק ספורטא

היום רציתי לכתוב על מדד חדש של הבורסה, מדד לאחריות חברתית שנעשה בשיתוף עם "מעלה" (כאן תמצאו יותר פרטים על מדד).  "הקריטריונים לדירוג כוללים, בין היתר, את היקף התרומות בש"ח ואת התרומה היחסית לרווח. בחברות מפסידות, או בחברות שרווחיותן נמוכה נמדד היקף התרומה יחסית למחזור ההכנסות".  אבל מה לעשות שבאותה עת פורסמו ממצאי שני מחקרים שמוחקים לדעתי את הרושם הטוב של הפעולה הזו.

מחקר אחד כפי שמדווח ב"הארץ" מצא: "אחד מכל שישה ילדים בדווים בנגב הלומדים בכיתה א` ואחד מכל שמונה ילדים יהודים בנגב הלומדים בכיתה א` – סובלים מתת-תזונה. אלה ממצאיו של מחקר חדש שנערך על ידי המרכז לבריאות ולתזונה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון, בשיתוף עם משרד הבריאות". לקרוא את זה ולמרוט את השערות, כיצד יתכן במדינת ישראל מצב שכזה. האם אפשר לדבר על מדיניות כלכלית נכונה שאלה תוצאותיה? יותר מכך, הניתוק הבלתי מתקבל על הדעת של המצב הכלכלי ומצבם של חלקים הולכים וגדלים באוכלוסיה מראה בעיני את ההטעיה המובנית במדידה הכלכלית. משהו פה מוטעה ועד שלא נתקן אותו לא נוכל לדבר על כלכלה או חברה שנמצאת במצב סביר.

בהשוואה בין הטבות למובטלים בתשע מדינות נמצא שישראל ובריטניה הן הנדיבות פחות מכל היתר, כולל ארה"ב. "החוקרים הישוו את משך הזכאות, את גובה הגמלה ואת תקופת ההכשרה בכל אחת מהמדינות ומצאו שבשנת 2003 דנמרק, צרפת, ספרד, גרמניה ושוודיה גילו יותר נדיבות כלפי מובטלים מארה"ב ומיוון, ואילו ישראל ובריטניה נמצאו בתחתית הרשימה. שיעור מקבלי האבטלה בישראל הגיע לשיא ב-1997, אז היו 51% מהמובטלים זכאים לדמי אבטלה. השיעור כיום (25%) נמוך אף מזה שנרשם ב-1991, אז היו 30% זכאים".

עד אשר לא נבטיח מדיניות שתועיל ישירות לעניים בישראל, עד שלא נבין שהמובטלים הם תוצר של מדיניות כלכלית קלוקלת, אחריות חברתית של חברות, גם עם חיובית, היא קישוט חסר טעם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.