על האנתרופולוגיה הישראלית, על פילוסופיה אנליטית וייצוא דמוקרטיה

יוסי דהאן

בגיליון האחרון של האגודה לאנתרופולוגיה האמריקאית שני מאמרים. מאמרה של סמדר לביא על התלונה שהגישו שלשה ארגונים: "אחותי", "הקשת הדמוקרטית המזרחית" ו"מוסאווא" למבקר המדינה: על היעדרם הכמעט-מוחלט של חברי סגל מזרחים, והיעדרם המוחלט של חברי סגל פלסטינים-ישראליים, מחבורת בעלי התקנים האקדמיים של האנתרופולוגיה באוניברסיטאות. על הפרה שיטתית של זכויות הקניין הרוחני של המזרחים והפלסטינים הישראלים ועל היעדרו של קוד אתי במחקר והכתיבה באנתרופולוגיה הישראלית.

באותו גיליון מצויה גם תשובתו של אנדרה לוי, נשיא האגודה האנתרופולוגית הישראלית, הכותב כי האגודה הישראלית עסוקה בימים אלה בכתיבת קוד אתי שיכלול העדפה מתקנת. אנדרה לוי מתרעם ותמה מדוע התלונה מופנית דווקא כלפי האנתרופולוגיה הישראלית ולא תחומים אחרים בהם ההפלייה בוטה יותר. לוי גם מוחה נגד הפניית התלונה למבקר המדינה שאין בסמכותו לבקר מוסדות אוניברסיטאיים. לוי מציין כי אדוארד סעיד המנוח, בחר באגודה האנתרופולוגית הישראלית כפורום האקדמי היחיד שבו הוא הסכים לשאת את דבריו.

סקירה ארוכה של הפילוסוף ריצ`ארד רורטי, על שני כרכים שכתב Scott Soames "Philosophical Analysis in the 20th Century" על ההתמקצעות והסכולסטיקה של הפילוסופיה האנליטית האנגלו-אמריקאית, על תולדות ההבחנה בין אמיתות אנליטיות לסינתטיות מאייר וראסל דרך קוויין ועד לקריפקה. המאמר הוא סקירה קצרה ומעניינת של תחנות מרכזיות בפילוסופיה האנליטית במאה העשרים.

ההסטוריון הבריטי אריק הובסבאום במאמר על הסכנות שביצוא הדמוקרטיה – נדבך מרכזי במדיניותו של הנשיא בוש. על הרטוריקה והאשלייה שיש מודל משטרי אחד שמתאים לכל הנסיבות והתרבויות שיפתור את בעיות העולם. התנאים המבטיחים משטר דמוקרטי, כותב הובסבאום, הם נדירים: מנגנון מדינתי הזוכה בלגיטימציה, הסכמה ויכולת לפשר בין קבוצות חברתיות הנמצאות בקונפליקט, ללא קוצנזוס כזה אין דמוקרטיה."יצוא של דמוקרטיה" רק מחריף את הקונפליקטים בין הקבוצות האתניות השונות במדינות רב לאומיות ורב תרבותיות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.