שחיתות ב"ויסקונסין" ושבוע אילי הטקסטיל ב"הארץ"

איציק ספורטא

ביום שישי פורסמה כתבת תחקיר של רונית צח ועינת פישביין על חלום הבלהות של תוכנית וויסקונסין, או בשמה המכובס מ"רווחה לעבודה". תוכנית זו, שבה שותפות חברות עסקיות מחו"ל וחברות כח אדם ישראליות, שאמורה לפתור את בעיות האבטלה. התכנית היא פרק נוסף מהדת החדשה המצווה להפריט כל מה שזז, הפרטה המטיבה עם החברות העסקיות ופוגעת באלו שהיא אמורה לפעול כביכול לטובתם. כרגיל במקומותינו הנפגעים הם אלו שכוחם אינו מאפשר להם להתנגד למהלך. ארגונים חברתיים מנסים כעת ליצור מערכת שתעקב אחרי ביצוע התוכנית. זוהי אחת הכתבות המקיפות וביקורתיות ביותר שנכתבו בנושא בעיתונות הישראלית, כדאי לעיין.

במוסף הכלכלי של "הארץ" הכריזו כנראה על השבוע האחרון כשבוע הוקרה וחנופה לאילי הטקסטיל בישראל, לאחר הכתבה על המטאור הצעיר שמשליך מאות עובדים לרחובות קרית גת ומרוקן את קופת "פולגת", המיליונר ההומניסט המתייסר – עופר גלבוע, מפרסם בסוף השבוע יורם גביזון, מאמר על יקיר החברה הישראלית והעיתון, דב לאוטמן –  יו"ר חברת הטקסטיל דלתא. לאוטמן סגר את המתפרה האחרונה של התאגיד בכרמיאל, מתפרה שהעסיקה 150 עובדות, חלקן עולות חדשות, וחלקן תושבות הכפרים הדרוזים בגליל. מעשהו זה של לאוטמן הופך אותו לצדיק גמור שאין רבים כמוהו במקומותינו. לדעת גביזון, אם לאוטמן היה נוהג כקפיטליסט קר רוח ואכזר הוא כבר היה צריך לסגור את המתפרה לפני חמש או שש שנים. אני מניח שזה מה שלאוטמן אומר לעובדות הירדניות שלו במפעל באירביד – "זה הכל פילנתרופיה למען תהליך השלום, אחרת הייתי מעביר את המפעל הזה לסין שם אני יכול למצוא פועלות כמוכן בחצי מחיר". 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.