עוזרות הבית המפונקות של לין-משאלי

יוסי דהאן

אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר ובעל חברת כוח האדם הגדולה "לין ביכלר" מודאג מאד. במכתב לשר התמ"ת הוא יוצא נגד גרוש עובדות זרות המועסקות במשק בית. היעדר עובדות זרות גורם לכך כותב לין ש

"אי אפשר בתמורה סבירה להשיג עוזרות למשקי הבית שהן תושבות מקומיות. האפשרות לגייסן מותנית בתשלומים גבוהים מאד. כתוצאה מכך, רק השכבות ברמות הכנסה גבוהות תוכלנה להרשות לעצמן להעסיק עוזרת בית".

לין מתרעם כנגד חוסר הצדק החברתי הנגרם מכך שעוזרות בית ישראליות לא מוכנות לעבוד בתנאי העבדות של העובדות הזרות, הן דורשות שכר מופקע עבור עבודתן. לין מזהיר את השר מפני מצב שבו מובטלות ונשים אחרות החיות בעשירונים התחתונים לא יוכלו לעמוד בתשלומי ההעסקה של עוזרות בית שינקו את בתיהן.

התלונה של לין מזכירה לי את קובלנתה של בעלת הטור ופעילת השמאל – יעל משאלי. וכך כתבה בעלת הבית:

"נשים עובדות (או סתם עשירות) זקוקות לעוד אשה בבית מכל מיני סיבות ו"עוזרת" הוא מקצוע מכניס, שאפשר גם להכניס בקלות ל"ארץ-עיר".. זה הכל? זהו, שלא. לא בישראל בכל אופן. כאן מקצוע ה"עוזרת" סוחב אתו מטענים רגשיים, היסטוריים ועדתיים, ולמרות שהיום עוזרת בית היא לאו דווקא תימניה או כורדית או מרוקאית או רוסיה או אתיופית מגל העלייה האחרון, היא כן דווקא לא-עושה-תריסים.

והיא כן דווקא רוצה 40 שקל לשעה פלוס נסיעות, פלוס ביטוח לאומי, פלוס חופשה-דמי הבראה-מתנות לפסח וראש השנה, חופשה בתשלום במועדי ישראל וחמישה ימי מחלה". 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.