על דודו גבע

יוסי דהאן

לפני למעלה כחמש עשרה שנה יצא לאור עיתון חברתי לא שגרתי וביקורתי בשם "הפטיש – העיתון שיפתח לך את הראש", עיתון שכתבו, הפיקו, ערכו, עיצבו, צילמו ואיירו חבורה של מתנדבים, ביניהם חנה קים, ימיני בן דרור, עופר ברונשטיין, רפי אהרון, איריס עודד, שוש גבאי, אילנה שמאי, בת זוגי ואנוכי ורבים אחרים. לבני תורתי, במאי הקולנוע, היה טור קבוע בעיתון בשם "קו 16", הטור המצחיק הזה סיפר על דמויות חיות,  חצי בידיוניות, כגון "הרצל אגזוזים", "שמעון הרועד" ו"מוריס אבו שפם". את הטור אייר באופן קבוע מאייר שהיה אז בשיא תהילתו – דודו גבע. בכל גיליון הוא שלח ללא תשלום איור לעיתון, גבע חשב שצריך לתמוך בעיתון אלטרנטיבי לתקשורת הממסדית השבעה והמרוצה מעצמה ובכתיבה המבקרת את התפיסות החברתיות, הפוליטיות והכלכליות הדומיננטיות.

לפני מספר חודשים הוציא לאור עיתון "העיר" את אחד ממוספיו מיוחדים, המוסף הוקדש לדברים שכתבו מספר כותבים על הוריהם. דודו גבע כתב רשימה יפה ומרגשת מעוטרת באיור מצחיק ושובה לב של אביו האהוב – אהרון גבע שכינויו היה "דולפי". מהרשימה למדתי כי אביו של דודו גבע היה עיתונאי ב"דבר", עיתון שבו עבד גם אבי כפועל דפוס. כך הסתבר לי שהייתי גם אוהד וקורא נלהב של אביו. כנער שקרא כל בוקר את עיתון "דבר" נזכרתי ברשימותיו של אהרון גבע, שבין שלל הרשימות והמאמרים, שחלקם דקלמו את עמדת המפלגה וההסתדרות, משכו את תשומת ליבי בשל הניתוחים החברתיים והכלכליים הביקורתיים.

הרבה מילים נשפכו ביממה האחרונה על פועלו, כשרונו ומפעלותיו של דודו גבע. על חלק לא קטן מהדוברים הללו לגלגו אמנותו המושחזת ודמויות האנטי גיבור שברא גבע, דמויות שנרמסו על ידי אנשי מימסד שרירותיים, טיפשים ואבסורדיים.

כפי שהעירה לי קוראת של האתר, שבועותיו האחרונים של גבע מספרים את סיפורה של העיתונות הישראלית. הוא עזב (או פוטר?)  את "מעריב" ולפני מספר שבועות הוא פוטר מעיתון "העיר" המדרדר כיוון שהאמנות שלו הפכה יקרה מידי לעיתון, צריך היה להיפטר מהנטל הכלכלי הכשרוני וכנראה להעסיק במקומו מאייר צעיר מזה רעב שיהיה מוכן לאייר גם בשקל.

כדי לעקוף את הממסד העיתונאי ומערך התיווך הצנזוריאלי היעיל כל כך, החליט גבע להוציא לאור באופן עצמאי חוברת קומיקס בשם ההולם כל כך – "ספרות זולה". 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.