לפיד-מילצ`ן והדלת המסתובבת

יוסי דהאן

על יחסי הקירבה, ניגודי העניינים וגילוי העריות המקצועי המתקיים בין תקשורת ועסקים ניתן היה ללמוד מתמונה שפורסמה אתמול במוסף הכלכלי של "הארץ", בתמונה מחובקים ושרים משירי ארץ ישראל היפה, המיליארדר הישראלי-אמריקאי ארנון מילצ`ן והעיתונאי (התאגיד) יאיר לפיד. מילצ`ן הוא אחד מקבוצת בעלי מניות חדשים ובעלים של ערוץ 10. מילצ`ן יזרים 12 מיליון דולר לערוץ ובכך ירכוש 25% מהבעלות עליו.כבעלים חדשים נוספים וראש הקבוצה החדשה, הצטרף אליו אילן שילוח, מבעלי משרד הפרסום מקאן אריקסון ישראל שיזרים 3 מיליון דולר ויחזיק 10% ממניות הערוץ, עם אופציה להגדלת חלקו ל 17%. אגב, מקאן-אריקסון, היא החברה הדומיננטית לרכישת זמן פרסום באוויר בישראל, וכך נוצר מצב שבו שילוח בעליו של ערוץ 10 יצטרך לקבוע את מחירי הפרסום של חברה בבעלותו לעומת תעריפים שהוא יקבע עבור חברות פרסום המתחרות בו.

הבעלים הנוספים של ערוץ 10 הם אילי ההון יוסי מימן, רון לאודר, חבר אישי קרוב של בנימין נתניהו, ושלמה בן צבי שבבעלותו גם הערוץ הדתי מסורתי "תכלת" והעיתון "מקור ראשון". 

יאיר לפיד הוא חבר קרוב של מילצ`ן שאף סייע לו בעבר בניסיון לרכוש את חלקה של "ידיעות אחרונות" (שבו הוא בעל טור) מנוני מוזס, העסקה לא יצאה לפועל.

ביום חמישי חגגו מילצ`ן, בכירי הערוץ והחבר-יועץ לפיד את כניסת מילצ`ן לשוק התקשורת הישראלית. ואם להרחיב את הקשר של הון-תקשורת, לקשר המורכב יותר, הון-תקשורת-שלטון, בעל הטור לפיד הוא גם אחד ממקימי מפלגת שינוי ודמות פעילה במסדרונות הכוח של המפלגה השייכת לאביו.

על מנת להבין טוב יותר כיצד המהלך הזה משתלב בתהליך רחב יותר של  ריכוז בעלויות שבו מספר תאגידים משתלטים על המרחב הציבורי התקשורתי הגלובלי, צריך לציין שבבעלותו של מילצ`ן, שעשה את הונו בין היתר מסחר בנשק, מעצמת הפקות לבידור ותקשורת בשם "ניו ריג`נסי" ששותפיו בה הם איל העיתונות הימני רופרט מורדוק, בעליה של מעצמת התקשורת ניוז קורפ (הכוללת בין היתר את  רשת "Fox" האמריקאית ו "Sky" הבריטית) ואיל מדיה אוסטרלי אחר קרי פקר. 

לנוכח קריסת העיתונות הכתובה, הדלת המסתובבת תגביר את מהירות סיבוביה בזמן הקרוב, דוגמה לכך היא הידיעה המבשרת ששני עיתונאים לשעבר אמיר אייזנברג ("מעריב", "גלובס", "דה-מרקר") ושי אליאש ("מעריב") מקימים משרד ליחסי ציבור וקשרי משקיעים בסקטור העסקי. זה מזכיר לי עימות טלוויזיוני עם מי שהיה בזמנו הכתב הכלכלי של ערוץ 2, אורי גינוסר, כשטענתי בפניו באמצעות דוגמאות שהסיקור הכלכלי שלו מוטה לטובת האוצר ובעלי ההון, השיב שלא היו דברים מעולם. לימים, לא רבים, הפך ליועץ התקשורת של שר האוצר נתניהו. בתום סגירת הפוסט, הפנה את תשומת ליבי קורא של האתר לידיעה שיועץ התקשורת לשעבר יעמוד בראש קרן השקעות בנגב שיזם המיליונר היהודי דיוויד מיראז`.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אריה

    מדהים שזה מ-2005. יש אנשים שראו את הכל קורה ואף אחד לא הקשיב להם.