מילה טובה על שר האוצר

עמיחי גור

חדשות טובות. שר האוצר בנימין נתניהו חתם ביום ב` על צו המעלה את המס על רכבי שטח מ-75% ל-95% ובכך משווה אותו למס המוטל על רכבים פרטיים. הצו נכנס לתוקפו ב-22/2/05 וצפוי להכניס למדינה 180 מיליון ₪ לשנה.

במקור, הוגדר רכב שגובהו עולה על 175 ס"מ כרכב עבודה וככזה היה ראוי למס מופחת. עם הופעת רכבי ה"שטח" והג`יפים המפוארים (SUV) ההגדרה הייתה לבלתי רלוונטית, והפכה לעוד הטבת מס לשכבות שיכולות להרשות לעצמן מכוניות "שטח" שיורדות מהאספלט רק כדי לחנות על האבנים בחניה של איקאה. ראוי לשבח את שר האוצר שבחר לבטל את האפליה לטובה רוכשי הג`יפים לעומת אלו המסתפקים נאמר בדייהטסו שרייד.

מן הסתם נראה קצת פחות רכבי שטח על הכביש וגם אלו חדשות טובות. רכבי השטח מסוכנים יותר ליושביהם, להולכי רגל ולמכוניות אחרות וצריכת הדלק שלהם גבוהה יותר ב-33% בממוצע.

אולם למרבה הצער, שר האוצר לא ראה את האור ובטח שלא הצטרף אל המכללה החברתית כלכלית. הצעד בא כדי "לבטל עיוות כלכלי" לשון ההודעה לעיתונות. "עיוות כלכלי" הוא כל מה שמונע מהשוק להיות יעיל ולקיים את משפט הרווחה הראשון, היינו שהשוק ישיג את ההקצאה הטובה ביותר בכוחותיו הוא, ללא התערבות ממשלתית. זהו אותו מכניזם המצדיק למשל מס גולגולת, ביטול שכר מינימום, והפרטה בלתי מרוסנת.

הבה ונמשיל משל: שעון המפגר בדקה לעולם לא מראה את השעה הנכונה. שעון העומד מלכת מדייק פעמיים ביום. את שר האוצר אפשר אם כך להמשיל לשעון שהולך אחורה. הוא אולי מראה את השעה הנכונה יותר פעמים אבל לא מומלץ לתכנן איתו את היום.

לפיכך, אין שום צורך להתפתל ולסייג את המחמאות המגיעות לשר האוצר: הכיוון הוא כאמור "הסרת עיוותים כלכליים", אשר מיטיבים ככלל עם העשירים, כאשר מדי פעם התיקון הוא דווקא לכיוון ההפוך. המספרים בכל אופן, עדיין מדהימים: מול 180 מיליון ₪ לשנה שנוספו השבוע לחשבון עומדות הטבות מס שנתיות של כ-4 מיליארד ₪, הודות לרפורמה במס.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.