ילדים בעולם, עוני מחפיר

איציק ספורטא

דו"ח בשם "מצב הילדים בעולם 2005" (דו"ח ארוך 164 עמודים) פורסם על ידי יוניצ"ף, יש בו נתונים מעודכנים על מצבם של ילדים בעולם. לפני שבועיים התיחסתי למה שקורה בארצות העשירות עם הנתונים שהיו בידי באותה  עת עכשיו אפשר לעדכן את מה שנכתב שם (14/2/2005), בישראל מעל ל-30% ילדים עניים כאשר במקסיקו יש רק כ-27% ילדים כאלה, לעומת 2.4% בדנמרק ושומו שמיים 4.2% בשבדיה. לא אפרט יותר כיון שאיני יכול להתעלם ממצבם הנורא של רוב הילדים בעולם שחיים במדינות המתפתחות או העניות (רותי סיני מסכמת כהלכה את מצבם של הילדים במדינות העשירות(.

מיליארד ילדים בעולם חיים בעוני, כמחצית ממספר הילדים, רוב הילדים חיים במדינות מתפתחות (1.9 מיליארד מ-2.2 מיליארד ילדים בעולם). לכשליש מן הילדים בעולם אין מקום מגורים מתאים, ל-20% מן הילדים אין גישה למים נקיים. יותר מעשרה מיליון ילדים מתחת לגיל חמש מתים בשנה, כשלושים אלף ילדים ליום. לדעת הדו"ח אפשר היה להציל את רוב הילדים הללו. אני לא יודע מה אפשר לומר אחרי שקוראים את הנתונים המטורפים הללו. במאה העשרים ואחת בעולם שיש בו מזון בלי סוף, ומשאבים אשר מנוצלים למלחמות, והשד יודע מה, אין מספיק כדי לספק, מים, מזון, ומקום מגורים הולם, שלא לדבר על השכלה, ומקום עבודה סביר, לילדים ומבוגרים. האם באמת אין פתרון לבעיה? או שמא המדינות העשירות תקועות בתפיסת עולם שלא רק שאינה מאפשרת לפתור את הבעיה אלא אף מעצימה אותה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.