מאחזים, חוק, מאות מיליונים, ובגרות

איציק ספורטא

כולם מדברים על דו"ח המאחזים, האם מישהו מופתע? לא ממש, אבל מה לנו כי נלין, מדינת ישראל ידועה בתחמנותה, כל הזמן היא מנסה לרמות את הפריץ, אבל לפעמים היא מתבלבלת ושוכחת מי הפריץ ופוגעת בעצמה בתחכום הבלתי נמנע. אם הייתי נוהה אחר הסברים פסיכולוגיים הייתי מגלה פה איזו פתולוגיה (לא השגתי את הדו"ח לכן לא אאריך).

שר התחבורה מתגלה כשומר חוק, בעקבות פסיקת בית הדין הארצי לעבודה שמנעה ממשרדו לשבור את שביתתם של עובדי מטרודן, דווח שהוא נזף בנשיא בית הדין. בראיון ברדיו (רשת ב`) תמימותו בלטה לעיין, הוא טען שדיבר כיון שההליך הסתיים, ובעצם התייעץ עם נשיא בית הדין בקשר לאופציות המשפטיות שלו. נגנבה שמועה לאוזני שיש אי אלו משפטנים הן במשרד התחבורה, הן במשרד המשפטים והן במשרד התמ"ת. בפעם הבאה שארצה עצה אתקשר לאחד מהשופטים כדי לקבל ייעוץ, רעיון לא רע. מלבד זאת הצהיר השר שיגיש ערעור לבג"ץ, זאת אומרת שההליך המשפטי לא ממש הסתיים.

עוד פרט המראה עד כמה מדינתנו דואגת לאזרחיה הופיע בכתבה הדנה בשכרם (ללא דמי ניהול ודיווידנדים) של ארבעה מבני משפחת ורטהיימר שהגיע ל-24.3 מליון שקל. את מי זה אמור לעניין הרי מדובר בחברה פרטית ומוצלחת אבל בכל זאת מה על המשפט הבא: "הונה הכולל של משפחת ורטהיימר, שנעשה כולו מפעילותה בישראל – פעילות שזכתה למענקים והטבות מהממשלה בהיקף של מאות מיליוני שקלים – נאמד ב-3 מיליארד דולר". שימו לב הטבות ממשלה במאות מיליוני שקלים, אכן מדינה נדיבה שאין שנייה לה.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את אחוז הזכאים לבגרות. רציתי להפנות את תשומת הלב לפרט אחד בדיווח. בלוח 2 מופיע אחוז הזכאים לבגרות על פי אשכול חברתי-כלכלי של הישוב בו הם גרים (יש כידוע 10 אשכולות). בחינוך העברי המספרים מדהימים, מאשכולות 1 ו-2 9.8% מתלמידי י"ב היו זכאים לבגרות ורק 3/4 מהם עמדו בדרישות הסף של האוניברסיטאות ( קרי רק 7.4% מכלל תלמידי י"ב בישובים אלו עמדו בדרישת הסף של האוניברסיטאות). לעומת זאת באשכולות 9-10 78.3% מתלמידי י"ב היו זכאים לבגרות ו-94.4% עמדו בדרישות הסף של האוניברסיטאות ( 74% מכלל תלמידי י"ב עמדו בדרישות הסף הללו). ז"א שסיכוייהם של נער או נערה להתקבל לאוניברסיטה גבוה פי 10 בהתייחס למצב החברתי-כללי של היישוב. הפער הזה פשוט בלתי מתקבל על הדעת.    

ועוד דבר קטן מתכנני הפרטת בנק לאומי נהנים מהכנסה פעוטה של 50000 שקל לחודש, כמו כולם, לא, גם להם מגיע להנות. הייתי מעדיף שאת הכספים הללו יתנו בהגרלה למצויים באותם יישובים שהוצגו בפסקה הקודמת. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.