במדבר השממה האמריקאי ואתר עם מאה מיליון כניסות

יוסי דהאן

הייתי כשבוע בארצות הברית, המעמסה על האכלת המפלצת-האתר במשך שבוע נפלה על חברי איציק. יצא לי לצפות שוב באוצרותיה המופלאים של התקשורת האמריקאית, שלעומתה חלק מתכניות הטלוויזיה הישראליות הן בגדר דיונים פילוסופים עמוקים של חכמי אקדמיה יווניים. החדשות הלאומיות ויותר מהן החדשות המקומיות נשלטו על ידי שני אירועים: שחרורה של אשת העסקים ודיות עולם הבית מרתה סטיוארט ומשפטו של הזמר מייקל ג`קסון המואשם בהתעללות מינית בילדים בחוותו בעלת השם האגדי "Neverland".

הגברת סטיוארט נשלחה לכלא לאחר שהורשעה ברמאות – שימוש בלתי חוקי במידע פנים במסחר במניות. על פי החגיגות שערכו כלי התקשורת לקראת יציאתה התקבל הרושם ששוחררה לוחמת חופש, הגרסה הנשית לנלסון מנדלה, היא עצמה השוותה את כליאתה לכליאת לוחמי חופש היסטוריים אחרים. אגב, ערך מניות החברה שבבעלותה עלה בעשרות אחוזים בתקופת כליאתה.

מהדורות חדשות נפתחו בשידור חי בהן נראית מרתה מנפנפת לצבא הצלמים והכתבים כשהיא מטפסת על מדרגות ההליקופטר הפרטי המטיס אותה בחזרה לחוותה בקונטיקט. ראיונות עומק נערכו בכל הרשתות עם שכניה, קרוביה ועובדיה. רובם המכריע הצהיר שלמרתה נעשה עוול נורא. מומחים משפטיים, יועצים פיננסיים ואסירות לשעבר התארחו באולפנים השונים.  גם סלבריטאית התקשורת ברברה וולטרס, מי שתרמה תרומה מכרעת לערבוב המוחלט בין עיתונות לבידור בטלוויזיה האמריקאית, נחקרה ארוכות על רגשותיה ותכניותיה העתידיות של מרתה וחשפה לראשונה באולפן שמרתה התגעגעה בלילות הארוכים בבית הסוהר ליוגורט.  

לצד תשומת הלב התקשורתית הזו למרתה ומייקל,  מהלכו של הנשיא בוש להפרטת מערכת הבטחון הסוציאלי זכה לאזכורים קצרים, בדרך כלל לפני הצגת תחזית מזג האוויר. הדיווחים והפרשנויות היו ברובם אוהדים וכאלה המדגישים את נחישותו של הנשיא הטקסני. כך נראים ההווה, העתיד והאוטופיה של הטלוויזיה הישראלית.

אחד האתרים המעניינים והפופולריים ביותר ברשת הוא האתר www.aldaily.com – Arts and Letters Daily או בשמו המקוצר   ADL (האתר מופיע ראשון ברשימת המומלצים ב"העוקץ"),  האתר הזה חוגג בימים אלו מאה מיליון כניסות. את האתר הקים בשנת 1998 דניס דטון, פרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת קנטרברי בניו זילנד. ב"Guardian" מתפרסמת היום כתבה על האתר ועל מר דטון שהוכרז לאחרונה על ידי מגזין טיים כ"אחד מהאנשים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר במדיה". האתר מחולק באופן גרפי מקורי ונוח לקריאה לשלש קטגוריות, מאמרים, סקירות ספרים ומסות, בכל יום מפנה דטון באמצעות קישור לפריט אחד בכל קטגוריה (ADL שימש כמקור לחיקוי להמלצות שאנו מביאים באתר זה מידי פעם), דטון מפנה למה שנראה בעיניו חדש ומעניין בעולם התרבות ובכך מספק למיליוני גולשים רשימת קריאה יומית. למרות תלונות משני הקטבים דטון טוען כי האתר מאוזן מבחינה אידיאולוגית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.