פואמה לרפורמטור הגדול

יוסי דהאן

טרם יבשה הדיו מהפואמה הצ`רצייליאנית שהקדיש לגנרל חלוץ – "הרמטכ"ל הכחול הראשון בעל הכריזמה השקטה והמאופקת" ולרמטכ"ל יעלון "מעטים המקרים שבהם ישראלים רבים כל כך חבו הרבה כל כך לאדם אחד. אדם המגלם בתוכו ישראל ערכית ויושרה ההולכת ונעלמת כעת לנגד עינינו", פוצח היום ארי שביט, שופר השלטון בתקשורת, בתרועה לרפורמטור הישראלי-יורופאי הגדול – יוסף לפיד

"בתוך ארבע שנים שינה לפיד פעמיים את סדר היום הישראלי: הוא הוביל את מתקפת הנגד של החילונים נגד ההתעצמות החרדית והוביל את המרד של המעמד הבינוני הגבוה נגד אויבי השוק החופשי. כפוליטיקאי, לפיד הוכיח שהוא ניחן בחושים המאפשרים לו לקלוע לרחשי לבם הכבושים של מיליוני ישראלים. כרפורמטור חילוני-בורגני הוכיח לפיד, שהוא מסוגל להשפיע על עיצוב פניה של המדינה.

בתוך פרק זמן קצר למדי הפך לפיד את מדינת היהודים למדינה פחות קלריקלית, פחות סוציאליסטית ופחות נחשלת משהיתה בשנות השמונים והתשעים. הוא הרחיק את הציבור מהתרבות הפוליטית של הגטו וקירב אותו אל התרבות הפוליטית של אירופה שאותה הוא אוהב כל כך". 

איך כתב אחד המגיבים למאמר "גם היידר ולה פן זה תרבות אירופאית", ולאיזו תרבות פוליטית ולאיזה מקצוע שייך שביט?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.