קורותיו של המורה דוד לוק מבית שמש

יוסי דהאן

היום השתתפתי בדיון על דו"ח דוברת, שלום גרניט, לשעבר הממונה על השכר במשרד האוצר וכיום יועץ פרטי, חישב ומצא שבמסגרת "העלאת מעמדו של המורה", המורות יתבקשו לעבוד 40 שעות במקום 24 שעות כיום כלומר שני שליש משרה נוספים בעוד ששכרם יעלה רק ב 38%. על פי מילון המושגים של האוצר ככל ששכרך יורד כך עולה מעמדך.

אולם אם מישהו מעוניין לדעת כיצד מקדמים רפורמה חינוכית באמצעות פחד, השתקה וטרור משמעתי הרי לפניכם כתבתו של אור קשתי ב"מעריב" בשבוע האחרון.

קורותיו של המורה הותיק והאוטונומי דוד לוק מבית שמש.

"מורה מבית שמש הוזמן לאחרונה לחקירה בנציבות שירות המדינה. האשמה: פרסום מאמרים באחד המקומונים, המותחים ביקורת על על המלצות "ועדת דוברת". ועל משרד החינוך. ככל הידוע, מדובר במקרה ראשון מסוגו של מורה, הנחקר בנציבות שירות המדינה באשמת ביקורת על מדיניות הממשלה. גורמים בארגוני המורים הגיבו אמש בתדהמה על המהלך, ואמרו כי הוא "מזכיר ימים אפלים במשטרים רודניים". בשבועות האחרונים החריף מאוד העימות בין ארגוני המורים לבין משרד החינוך, לקראת יישום "דוח דוברת".

דוד לוק הוא מורה ותיק, בעל ניסיון של למעלה מ-40 שנה, המלמד בתיכון "פירסט" בבית שמש. בשבועות האחרונים פירסם לוק כמה מאמרים באחד המקומונים בעיר, שעסקו, בין השאר, גם בהמלצות "ועדת דוברת". ב-1 בפברואר הוא הוזמן לאגף לחקירות משמעת שבנציבות שירות המדינה, "לפי פקודת הפרוצדורה הפלילית". במשרד בירושלים נאמר ללוק ללוק, על ידי חוקרי הנציבות, כי הוא "חשוד בפרסום ביקורת מעליבה ופוגעת על משרד החינוך ועל מדיניות הממשלה בעיתון מקומי של בית שמש, וזה בניגוד לחוזר מנכ"ל". כאשר ביקש לוק מחוקרי הנציבות להראות לו באיזה מאמר ובאיזה מקום במאמר הוא פירסם "ביקורת מעליבה", סירבו, לדברי המורה הוותיק, החוקרים לענות לו.

במכתב לנציבות שירות המדינה, כותב לוק כי "ביקשתי ממך (מהחוקר, א.ק) שוב ושוב לומר לי מהו הדבר שכתבתי שהוא העבירה, במה מתבטאת העבירה, מהו הדבר שבגינו אני נחקר, אך סירבת לומר לי את הדבר הבסיסי הזה… ואף הוספת את הדברים האלה: `קרא אתה את מה שכתבת, ואז תדע". על תשובה מדהימה ומקוממת זו נזדעקתי, האם אתה מבקש ממני שבו ידי אחפש משהו שעשוי להתאים עפ מה שאתה מאשים אותי? שאני אחפש אשמות נגדי? שאהיה גם החוקר וגם הנחקר? איזה מין דבר מעוות הוא זה?".

עוד כותב לוק: "אמירות כגון `אנחנו שואלים כאן את השאלות ואתה רק עונה`, `אם לא תחתום זה יהיה נגדך` אולי הולמות חקירות פליליות של עבריינים, אבל אינן הולמות את הסיטואציה הרלבנטית של עובד הוראה מסור, שכתב משהו באיזה מקומון שממנו יכול להשתמע (על פי החשד) שפגע (איך? במה?) במשרד החינוך. מישהו כאן איבד פרופורציות". לוק דורש מהנציבות לדעת "מהי העבירה שעברתי ועל מה מתוך דבריי מתבססת האשמה". הוא מוסיף כי "או שיזומנו לחקירה כל המורים שמופיעים בימים אלה בפרהסיה ומעל לכל במה בכל הארץ, ומותחים ביקורת על ענייני חינוך (ומי ידבר על החינוך אם לא המורים?), או שתבוטל החקירה המוזרה הזו. ושאלה נוספת: האם השגות על `ועדת דוברת` היא ביקורת על משרד החינוך? ומה עושים כל המורים בכל הארץ בימים אלה?". בסיומה של החקירה הראשונה בנציבות שירות המדינה, הוזמן לוק לחקירה נוספת, שתיערך בשבוע הבא. אם יימצא אשם, העונשים שהוא עלול לקבל נעים מהערה בתיק האישי, הורדה בדרגה, ועד פגיעה במשכורת.

המאמר שכתב לוק ושהצליח להרגיז את המערכת כולל ביקורת ארוכה ומנומקת על המלצות מרכזיות של "ועדת דוברת". למעשה, במאמר מתבסס לוק על שורה של אנשי חינוך, שפירסמו בשבועות האחרונים את הביקורת שלהם על המלצות הוועדה. "אין בדברי כאן משום גילוי חדש, אף על פי שהם ראו אור על ידי טובים ומצויינים ממני", כותב לוק. כך למשל הוא מתייחס לשאלת מימון הרפורמה המוצעת, וכותב: הוועדה מניחה כי כל המהפכה תיעשה במסגרת ההוצאה הציבורית הקיימת, אם כך מאין יבוא הכסף?… מי משקר כאן? מר דוברת אינו משקר, אבל הוא משלה את עצמו. שרת החינוך אינה משקרת, אבל היא משלה את הציבור. שר האוצר מתמרן את כולם. הוא כנראה יודע שהרפורמה לא תתבצע, פשוט לא יהיה כסף לביצועה המלא". בהמשך כותב לוק, בין השאר, על פתיחת איזורי הרישום ("במציאות אנו נראה שבמקום שההורים יבחרו את בתי הספר, בתי הספר הטובים יבחרו את התלמידים הרצויים להם"), הגדלת סמכויות המנהל, והפגיעה לדבריו במורים ("אינני יודע איזה חלקים מהרפורמה יבוצעו. אני מסוגל לשער מה יצליח ומה ייכשל, אבל דבר אחד אני בטוח: המורים יקופחו…התוצאה הסופית תהה שהמורים יעבדו יותר ויקבלו פחות").

לדברי עו"ד בני כהן, המייצג את הסתדרות המורים במו"מ על יישום "דוח דוברת": ""אם התיק נגד לוק לא ייגנז, מדובר בסתימת פיות, והסיפור של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית הוא אחיזת עיניים. אם לאדם אין זכות להגיד שהרפורמה מסכנת את מערכת החינוך – רק בגלל ששרת החינוך חושבת אחרת – אנחנו מזכירים תקופות אפלות".

מנציבות שירות המדינה אישרו כי לוק אכן נחקר, והוסיפו: ""התלונה שהגיעה אלינו עסקה בסדרה של מאמרים, התוקפים את מדיניות הממשלה בנושאים חברתיים וחינוכיים, וזאת בניגוד להוראות התקשי"ר ולהוראות משרד החינוך. החקירה מתבררת כעת, ובימי םהקרובים יוחלט כיצד להמשיך את הטיפול בה. המאמר נגד `ועדת דוברת` הוא רק אחד הדברים שנבדקים כעת". את התלונה נגד לוק הגישה עיריית בית שמש.

חבריו של לוק סיפרו אתמול: "אפילו ברגע זה דוד איננו יודע במה מדובר. הוא בחיים לא חשב שיגיע לסיטואציה כזאת. חבל שכך מתייחסים למורה שמשרת את המערכת כבר 43 שנים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: למנכלית המשרד לא ידוע על המקרה, ובכל מקרה – המשרד לא הגיש שום תלונה נגד אף איש חינוך, שהתבטא נגדד המשרד או הרפורמה. למרות ההשמצות של ארגוני המורים, לא אנו אלה שמונעים דיון ציבורי ומאיימים על עובדי ההוראה בדין משמעתי אם יגיעו לכנסי ההסברה שעורך המשרד".

אור קשתי מעדכן: לוק נקרא השבוע פעם נוספת לנציבות שירות המדינה. הפעם שונה סעיף האשמה ל"ביקורת מעליבה על מדיניות שר האוצר".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.