צמיגים ועובדים

איציק ספורטא

אתמול כשהגעתי הביתה הדלקתי את הטלוויזיה וראיתי מדורה בנתיבי איילון. חשתי מעין קנאה ביכולת של מתנחלים לשבש את החיים ולהגיע לכותרות הראשיות בניגוד להפגנות הרבות שאנו ואחרים עורכים בנושאים, כמובן, פחות חשובים, מעתיד ההתנחלויות. רק לפני כמה שבועות בהפגנה מול בתיהם של יו"ר ומנכ"ל מטרודן הופיע קצין משטרה שדרש שנסתלק ולא יעצור אותנו. אני חשתי צורך עז להתעמת עם המשטרה אבל קיבלתי את הדין כמו האחרים ועזבנו את המקום. בשבוע שלאחר מכן באותה הפגנה אמר אחד מהנהגים שכוחם אינו בעימות עם המשטרה אלא דווקא בניסיון לשמור על הסדר כדי שלא רק המאבק יהיה צודק אלא גם דרך המאבק.

אז המאבק של נהגי מטרודן צודק, נו אז מה? האם מאבק שכזה בישראל של 2005 יכול להצליח בלי תמונות שיופיעו בראש מהדורות החדשות? שמצדן מתרשמות מאוד מאש, רעש וצלצולים. זאת אומרת שלא רק נושא המחאה חשוב אלא איך מוחים. זכור לי שכאשר הפגנו בנושא הדיור הציבורי, הייתה תחושה שדיווח רציני יינתן רק אם נחסום כבישים ונשרוף צמיגים. לא רק שהנושא החברתי פחות חשוב, גם המוחים מתנהגים בהתאם לכללים, שני אלה מבטיחים שהסיקור יהיה דל.

לעניינים עצמם, בג"צ החליט בשלב זה לאפשר להפעיל תחבורה ציבורית בבאר שבע עד לקבלת החלטה סופית בנושא. נציגת המדינה (בראיון ברדיו) התבטאה כאילו בית הדין הארצי לעבודה הוא עוכר ישראל שלא דואג לתושבים בעוד ממשלת ישראל מכלה ימיה בדאגה לתושבים. אותה נציגת מדינה רק שכחה שדאגתה של ממשלת ישראל מתבטאת באופן מאוד מוזר, בעיקר על ידי יצירת עוני בממדים המציבים את ישראל בראש הדרוג של המדינות הדמוקרטיות. בכלל ממשלת ישראל כל כך דואגת עד שהיא מפזרת מיליארדים למי שי לו כדי להכריח את מי שאין לו לעבוד בתנאים לא תנאים.

עיריית רמלה גם היא מתגלית כמעסיק נאור, לא מכבר בית הדין לעבודה קבע שעל העירייה לשלם לעובדיה את קצובת ההבראה. כידוע, כל עובדת ועובד בארץ זכאים לדמי הבראה מתוקף צו הרחבה. במסגרת ההבראה של העיריות החליטה עיריית רמלה שכאשר מישהו מבריא מישהו אחר לא זכאי לדמי הבראה. כדי לשלם את דמי ההבראה הכריזה העירייה על פיטורין נרחבים, 145 עובדים. הנה עוד דרך להפטר מזכויות עובדים, לפטר את העובדים. יבואו משפטני העירייה ויטענו טענות מטענות שונות, אבל העובדה היא שעירייה בישראל אינה מקיימת פסקי דין וכל זה מוזכר רק בעמודי הכלכלה הפנימיים של העיתון, כי הרי העובדים לא שורפים צמיגים ולא חוסמים את נתיבי איילון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.