תרופות לסל

איציק ספורטא

הוועדה לנושא סל הבריאות החליטה שאינה יכולה לעמוד בסד ההוצאות הבלתי אפשרי שהציבה בפניה המדינה. מקובל היה שדרוש סכום מינימאלי של 200 מליון שקל בשנה לעדכון סל התרופות, בשנתיים האחרונות ניתנו רק 60 מיליון שקל לאותו עדכון, קרי 60 מיליון שקל במקום 400 מליון. השנה הוקצבו לכך 200 מיליון שקל, אבל בגלל הקיצוצים בשנים הקודמות החליטו חברי הוועדה שאינם יכולים לעמוד בתקציב והוסיפו תרופות בסכום גבוה יותר, 300 מליון שקל.  

בואו נחשוב על מה מדובר ,על מאה מליון שקל, שהם 0.04%  מתקציב המדינה, שהם 1.7% מהטבות במס הכנסה שניתנות בעיקר לעשירונים העליונים, שזה כמעט כלום. אבל פה אנחנו נקפיד ונשמור על מסגרת התקציב.

בכלל, נוצר מצב שבו עלות התרופות היא גבוהה באופן בלתי מתקבל על הדעת, כיון שמערכת הפיתוח נשלטת בלעדית על ידי חברות תרופות שהן למטרות רווח ואכן מרוויחות בכלל לא רע. כיון שפיתוח תרופה הוא נושא יקר שיש בו סיכון החברות הללו בעצם יכולות לגבות כמעט כל מחיר על מה שייצרו. אבל גם במצב זה מדיניות הבריאות ומבנה מערכת הבריאות יכולות להשפיע על מחיר התרופות. נשמעות טענות שתרופות בארה"ב עולות כמעט פי שתיים מאותן תרופות בקנדה, זה אולי נשמע מוזר אבל ככה זה. ידועה הבעיה שמדינות עניות באפריקה אינן יכולות לספק תרופות, לאיידס למשל, בגלל מחירן הגבוה, ויש מדינות באפריקה שמספר חוליי האיידס בה הוא מפחיד.

בנוסף, יש נטייה לפתח תרופות שנועדו לטפל באזרח העולם העשיר ולא באזרח העולם העני, נניח שיש מחלה שפוגעת רק במדינות העניות תהיו בטוחים שלא יעשה שום מאמץ לפתח תרופה, למה? כי הרווח העתידי שלה יהיה נמוך מאוד, כך שהסיכון לא כדאי. הועלו כל מיני רעיונות לפיתרון הבעיה אבל בשלב זה אין מדיניות בינלאומית שעושה כן.   

ישנן פה שתי מגמות שפוגעות באנשים רבים, האחת קיצוצי תקציב והפרטה בפועל של מערכת הבריאות והשנייה מחיר תרופות גבוה מאוד, שני אלה מעמידים לא אחת אנשים חולים במצב בלתי אפשרי. טוב עשו חברי הוועדה שהתעלמו מההנחיות. מסגרות תקציב אומנם הפכו אצלנו לעיקר אמונה שאי אפשר לעבור עליו, אבל בנושא הזה חריגה מהתקציב היא המעשה הנכון.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.