הכנסה בסיסית מובטחת לכולם

איציק ספורטא

לפני יותר משבוע נתקלתי במאמר שדן בקשיו של השמאל החברתי בארה"ב להגיע לקהל באמצעות אמצעי התקשורת המסחריים. נוצר מצב שנושאים מסוימים אינם מקבלים אפילו אזכור שלא לומר התייחסות רצינית. אחת הדוגמאות שמביא הכותב נוגע ל-Basic Income Guarantee (BIG)  ,שהוא נושא שנמצא בויכוח במקומות שונים בעולם.

בעבר כתבתי מעט בנושא, הרעיון הוא פשוט מאוד, כל אזרח יקבל מידי שנה מהמדינה סכום כסף שיאפשר לו לקיים רמת חיים בסיסית, בלי קשר למצבו הכלכלי. גם העשירים וגם העניים יקבלו את אותו סכום. בארה"ב מעריכים שהסכום יהיה בין 400 ל-800 דולר לחודש. תשאלו אם כך למה לעבוד? פשוט מאוד, כדי לקיים רמת חיים גבוהה מהרמה הבסיסית.

למרבה ההפתעה יש הגורסים שהן מילטון פרידמן והן ג`ון קנט גלבריית` שאמורים להיות משני צדי המתרס הכלכלי מסכימים בנושא. השמרנים שבעד הרעיון טוענים שעל ידי יישום ההכנסה בסיסית מובטחת לא יהיה צורך יותר במדיניות רווחה. כאשר שמרנים תומכים במשהו אני מתחיל להיות חשדן, אבל בכל זאת מדובר במדיניות שאפשר לראותה כמדיניות הרווחה האוניברסאלית האולטימטיבית.

למה להעלות את זה עכשיו? כיון שעכשיו סתם מפרקים את מערכת הרווחה כאשר התחליף הוא עבודה בשכר נמוך שמייצר עובדים עניים. עם הכנסה בסיסית מובטחת דבר אחד כמעט ברור המעבר לעבודה לא יהיה מלווה בהמשך העוני.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.