האיום האירני כאי של יציבות, מדוע נשים כותבות אחרת, ותיאוריה כלכלית אפרו-אמריקאית

יוסי דהאן

בעוד אצלנו ההכנות על המתקפה המתקרבת של טייסינו על אירן מודלפות לעיתונות, קנת וולץ Waltz, אחד ההוגים המובילים ביחסים בינלאומיים השייך למחנה הריאליסטי, מסביר מה היתרונות בכך שגם למדינות כאירן ודרום קוריאה יש נשק גרעיני. לדעת וולץ נשק גרעיני בידי מדינות קטנות יכול לשמש הרתעה נגד התנהגות גרעינית לא אחראית של המעצמות הגדולות. השימוש היחיד שמדינה יכולה לעשות בנשק גרעיני, טוען וולץ, הוא לצורך הרתעה מה שמביא לשקט ויציבות. השליטים יודעים כי מלחמה בין מדינות שלהן נשק גרעיני תביא לחיסול הדדי. קיומו של נשק גרעיני גורם לדעת וולץ לכך שעימותים בין מדינות הופכים להיות מוגבלים ומקומיים מחשש להדרדרות גרעינית. אחת הביקורות כלפי וולץ וריאליסטיים אחרים היא שהוא מניח כי השליטים שיש ביכולתם יכולת גרעינית מונחים על ידי אותה רציונאליות שמנחה את שיקוליו.

"יש כעת ויכוח עז בשאלה מדוע יש כותבות טור עיתונאי כה מעטות. בין שמונת כותבי מאמרי הדעות ב"ניו יורק טיימס" -אני האשה היחידה. ב-1996, לאחר שישה חודשים בתפקיד זה, פניתי להאוול ריינס, עורך עמוד המאמרים, כדי לנסות להשתחרר מכתיבת הטור. הייתי צרור של עצבים מרוטים. הרגשתי כאילו אני נמצאת באחד מסרטי "הסנדק" כשאני יורה ויורים עלי". כך כתבה מורין דאוד, בעלת הטור ב"ניו יורק טיימס", המאמר הזה על מיעוט נשים בעלות טורים ונשים בלוגריות עורר ויכוח בארצות הברית, (בארץ טור כזה היה מתקבל באדישות מוחלטת או בטענה שהן פשוט לא מספיק מוכשרות כמו דן מרגלית או גדעון סאמט). דבורה טנן, פרופסור לבלשנות באוניברסיטת ג`ורג`טאון, טוענת כי בנים ולא בנות, גברים ולא נשים מתעמתים ונאבקים על מנת להשיג מטרות שאינן מטרות הכרוכות במלחמה או עימותים. לריב זו דרך מקובלת בין בנים על מנת ליצור חברויות.

זו גם הסיבה שנשים לא עוסקות במדע. בניגוד לטענה הגנטית של לארי סמארס נשיא אוניברסיטת הארורד, טנן טוענת כי נשים עוסקות פחות במדע כי הן נרתעות מהתרבות התחרותית שכרוכה בלהיות חבר בקהילייה המדעית. טנן, האוחזת בתיאוריה דומה לזו שאוחזת בה הפמיניסטית התרבותית קרול גיליגן, מציעה דרך אחרת לעשות דברים ככתיבת טורים פוליטיים ומחקר במדעים.

פרופיל מרתק של כלכלן אפרו-אמריקאי צעיר בן 27, Roland Fryer, הנחשב לאחת ההבטחות הגדולות בכלכלה, במגזין השבועי של ה"ניו יורק טיימס" מסופר סיפור חייו הקשה של פרייר ומובאים פרטים על מחקריו העוסקים, בין היתר, בשאלה מדוע הקבוצה האפרו-אמריקאית היא הקבוצה בעלת ההישגים הנמוכים ביותר בחברה האמריקאית. או כיצד ההאשמה של "Acting White" או בעברית "משתכנזים" גורמת לאפרו-אמריקאים מוכשרים לא להצליח.

שני הפילוסופים קן טיילור וג`ון פרי מתכנית הרדיו הפילוסופית "philosophy talk" פתחו בלוג חדש, בו הם דנים על נושאים שעלו בתכנית ונושאים אחרת מנקודת מבט פילוסופית בבלוג עם מארחים גם פילוסופים אחרים כאלכסנדר נחמאס, שדן בין השאר בשאלה האם ערכים אסתטיים כמו יופי הם ערכים אובייקטיביים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.