האם שיעור המס בישראל גבוה מביתר מדינות העולם?

איציק ספורטא

האם ידעתם/ן שבישראל שיעורי המס על הכנסות מעבודה נמוכים מאשר באיחוד האירופי בכל רמות ההכנסה. בחלק מרמות ההכנסה שיעורי המס קטנים גם משיעורי המס במדינות ה-OECD , שכוללות כמובן גם את ארה"ב. ברמות השכר הגבוהות של פי 10 מהתוצר לנפש שיעורי המס גבוהים מאשר בלגיה, דנמרק, פינלנד, שבדיה, הולנד ונורווגיה. בארץ שיעור המס הממוצע הוא 45.1% לעומת כמעט 59% בדנמרק. בישראל אוהבת הילדים, בניגוד למדינות אחרות מערכת המס אינה מתייחסת למצב המשפחתי של העובדים. אין ספק שהממצאים מעניינים. השאלה למה כל כך מעט נכתב על כך?

בחיפוש באתר האינטרנט של עיתון הארץ לא מצאתי התייחסות לכך, אולי כיון שמנוע החיפוש שלהם גרוע, אבל אולי גם כי ממצאים אלה אינם משרתים את תפיסות חלק מהכותבים. בחיפוש ממוקד יותר תחת שמותיהם של שטרסלר וטל גם כן לא הצלחתי למצוא דבר. ב-YNET, היה מאמר אחד שדן בכך, מאמר שמסר אל עיקרי ההודעה לעיתונות של בנק ישראל.

משום מה באותו יום בו פורסם הדו"ח הזה מצא לנכון אברהם טל להעלות את הנושא הנלוז של מס אחיד (Flat tax), קרי, שיעור אחיד לכולם. אם כיום במס על עבודה יש מימד פרוגרסיבי שעל פיו מי שמשתכר יותר משלם מס בשיעור גבוה יותר בעתיד יהיה שיעור המס זהה. מס כזה מיושם היום במדינות כמו רוסיה ומדינות בלטיות אחרות. אפילו בארה"ב לא הרהיב בוש עוז להציע, שלא לומר ליישם, את המס הזה שבחוגים שמרניים נחשב כמעט לטוב בעולמות האפשריים, מלבד כמובן ביטול מס הכנסה.

תוהה אני, האם אותם כתבים כלכליים אינם אלא אידאולוגים המטאטאים מתחת לשטיח אמיתות שאינן לרוחם? היכונו גם לדוברי האוצר, ובראשם מספר הסיפורים וממשיל המשלים, שימשיכו לטעון שהמס בארץ גבוה מידי ויש להורידו כי אם לא כולם יברחו, ועוד ועוד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.