קצת על הפרטה

איציק ספורטא

במדינת ההפרטות מטיפים לנו השכם והערב שהפרטה היא הפתרון לכל תחלואינו. הפרטת הבעלות על הספקת המים היא אחת מתוכניות אלו. היום קראתי באתר אינטרנט על פלאי העברת הספקת המים לידיים פרטיות, התמונה לא מלבבת.

היום למיליארד בני אדם אין גישה למים נקיים, ב-2025 ל-2/3 מאזרחי העולם לא תהיה גישה למים נקיים. תאמרו הנה נפריט והכל יהיה טוב. מתברר שאין זה כך: בבואנוס איירס הובטח שירד מחיר המים ב-27% ומשום מה המחיר עלה ב-20%. בבריטניה, שבראשה עמדה ראש ממשלה שמשמשת מודל לבחורינו המצוינים באוצר, עלה המחיר בתשע שנים ב-46% ומספר הניתוקים גם הוא עלה.

בכלל הניסיון במקומות רבים הראה שמלבד המחיר שעלה, הייתה ירידה באיכות המים ובמקומות מסוימים גם הנגישות של עניים למים נקיים ירדה ולא עלתה. במקום לנהות אחר פנטזיות של הפרטה כדאי להסתכל וללמוד מכישלונות של מהלכים שכאלה במקומות אחרים, ולעצור.     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.