החברים של שלמה

יוסי דהאן

בימים האחרונים הוצבו במאות צמתים, רחובות וגגות ברחבי הארץ שלטי חוצות עליהם כתוב "החינוך בלתי מספיק, חיייבים רפורמה" בתחתית המודעה חתומים "אזרחים למען הרפורמה". ההערכה היא כי עלות הקמפייין הפרסומי הזה מגיעה למיליוני שקלים.

מי הם אותם אזרחים אנונימיים, מודאגים ותמימי דרך שיכולים להוציא סכומי עתק כאלה על מתקפה תקשורתית מסיבית כזו. האזרחים למען הרפורמה שמימנו את הקמפיין אינם עובדי שכר מינימום, אלא על פי טענת ארגוני המורים, מדובר ב"חברים של שלמה". איל הטקסטיל דוב לאוטמן, שאגב גם מכהן כיושב ראש הועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב, אבי נאור מבכירי "אמדוקס" לשעבר ועוד כמה אילי הון ישראלים שמקדמים את "החדרתן של שיטות ניהול ותרבות עסקית למערכת החינוך הישראלית" – המטרה המרכזית של ארגון IVN, עמותת אנשי עסקים ישראלים ואמריקאיים הפועלת בתחום החינוך וששלמה דוברת הוא אחד מחבריה המרכזיים.

היום מתפרסם במוסף ידיעות אחרונות "7 ימים" ראיון ארוך עם שלמה דוברת, שזועם על ארגוני המורים אבל לא מצליח להסביר את העובדה הפשוטה ש"העלאת מעמד המורה" על פי הדו"ח משמעותה שהמורים יעבדו יותר וישתכרו פחות. (התשובה של דברת היא שהשהייה של המורים בבית הספר עד ארבע אחר הצהריים תחסוך להם שעות עבודה בבית וכך יוצא שהם ישתכרו סכום גבוה יותר לשעה).

אבל הקטע המביך בראיון הוא הניסיון של דוברת להעניק לגיטימציה למעשיו של חבר הוועדה הבכיר פרופ` ויקטור לביא. לביא נחשד שהוציא מהמדינה במרמה 400 אלף שקל לאחר שהעביר דיווח כוזב של שעות ייעוץ, לפי הדיווח שהעביר היו למשל חודשים בהם הוא עבד 27 שעות ביממה.

תגובת דברת על מעשיו של לביא, "צריך לזכור, ויקטור עבד פה בהתנדבות שנה וחצי, היום הוא משלם מחיר על זה שהיה חבר ועדה, חושפים הכל סביבו מחדש כי מחפשים את הדוח. זו פרשה שהייתה לפני הרבה מאד שנים. נדמה לי שהמקור לתחקירים סביבו הוא הסתדרות המורים. אני חושב שזה חבל. אני נורא מצטער על איכות השיח סביב הדוח. אנחנו עוסקים בחינוך".

דוברת, האיש והדו"ח, צריך להדגיש הם תומכים נלהבים מאד של חינוך לערכים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.