המצטטים בע"מ

איציק ספורטא

אתמול שר אוצרנו הנכבד ציטט גדולים וחכמים ממנו. אני לא מתכוון לחבורה של מדרגי האשראי וקרן המטבע הבינלאומית אלא לרמב"ם ולצ`רצ`יל. הרמב"ם לדברי נתניהו "קבע שמעשה החסד הגדול ביותר שניתן לעשות לאדם הוא לדאוג לכך שיתפרנס בכוחות עצמו". צ`רצ`יל מצוטט כאומר "הסוציאליזם שואף להפיל את העשירים, ואילו אנו שואפים להרים את העניים". אני מבין שנתניהו הוא צ`רצ`יל. לצורך הצדקת דרכיו נתניהו מעורר את הסוציאליזם שאף פעם לא היה בארץ.

ציטוטים זה דבר נחמד אז גם לי יש אחד או שניים "אין זכות קיום בארץ לעסק הנסמך על שכר שהוא פחות משכר מחייה (בכבוד),… שכר מחיה פירושו יותר מאשר שכר שמאפשר סתם קיום. הכוונה היא לשכר שמאפשר חיים בכבוד". נושא שכר המחיה נמצא די בשוליים בישראל אבל בארה"ב הוא מעורר התעניינות רבה. כתב עת בשםIndustrial Relations הקדיש לנושא גיליון שלם. לרוע המזל רק מי שמנוי יכול לקרוא המאמרים אינטרנט, בכל זאת צירפתי אתר ובו תוכלו להציץ בסיכומי המאמרים.  

אם אני כבר בשוונג הנה עוד ציטוט: "עבודה, קודמת, ובלתי תלויה בהון. הון הוא פרי העבודה, ולא היה יכול להתקיים אילולא העבודה קדמה לו. עבודה היא נעלה מהון, וראויה ליחס מועדף."

שני הציטוטים הללו אינם של סוציאליסטים, חס וחלילה, אלא של שני נשיאים אמריקאים, הציטוט הראשון הוא של פרנקלין דלנו רווזבלט שהיה נשיא שנבחר בעיצומו של השפל הכלכלי ב-1933 וכיהן עד 1945. והשני של אברהם לינקולן שהיה נשיא בין השנים 1861-1865, בתקופת מלחמת האזרחים שבסופה שוחררו לפחות פורמאלית העבדים האפריקאים- אמריקאים. ב-14 לאפריל 1865 נרצח במהלך הצגה.

אמור לי את מה אתה מצטט ואומר לך מי אתה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.