קטע אחד בשני נושאים: קץ לעבדות, דו"ח דברת

איציק ספורטא

נסעתי לתומי אחרי אוטובוס מעשן מנסה לעצור את נשימתי כדי לא לשאוף את העשן, מבין ענני העשן נתגלתה פרסומת שסיסמתה "הקץ לעבדות". מה יותר חשוב מזה, חג החירות בפתח וחשבתי שמישהו מצא דרך לחלץ את העבדים בעולם, או לפחות את העובדים שנאלצים לעבור מסכת של השפלות יום יומיות במקומות העבודה השונים. אבל כרגיל טעיתי.

הפרסום היה לאתר הימורים באינטרנט שפתח במבצע לחג, המרו על 100$ לפחות וקבלו כרטיס הגרלה. הזכייה היא משכורת שנתית, כבר פנטזתי על שכר של מנהל בנק לפחות, אבל התברר לי שמדובר על 6250 שקל לחודש למשך שנה. על פי הסכום אפשר גם לשער מי המהמר.

בכלל בעת האחרונה פרסומות שונות משתמשות בשירי פסח, כמו דיינו, ועוד כדי למכור את הסחורה שלהם. אני רואה את אנשי היצירה בחברות הפרסום מקמטים את מצחם ומעלים את הרעיון הגאוני שאין בלתו.

באחרונה שני עיתונאים מידיעות מפרסמים כתבות בנושא וועדת דוברת, שניהם ביקורתיים. מרדכי גילת כבר פרסם ארבע כתבות בנושא, וגדעון עשת שכתב אתמול כתבה אחת יוסיף אחת בשבוע הבא. לרוע המזל כתבות אלו אינן מתפרסמות באתר האינטרנט של העיתון, כך שקשה להפנות אליהן.

גילת כותב ששרת החינוך מתכננת קמפיין לתמיכה בדו"ח דברת. בינתיים : "הרפורמה מתרסקת לה מול העניים. היא מבינה שבלי משכורות גבוהות למורים, בלי כיתות של 24 תלמידים, בלי מלחמה אמיתית באלימות- בעיות שהדו"ח לא נותן להם פיתרון- אין בעצם מהפכה במערכת החינוך. היא מבינה שחוץ משינויים קוסמטיים, לא יקרה דבר, הכל אבוד".

כמו כן עוקבים גילת ומיכל שבת במקור של מסע הפרסום בעד הוועדה, מתברר שאלו חבריו של דברת ל"קרן הון סיכוי", ציונות אלפיים וקרן רש"י שאספו חצי מליון דולר למסע הזה. ניר ברקת אחד מייזמי ההיי-טק שפעיל בנושא טען שגם הוא אינו מסכים לכל מה שנכתב בדו"ח אבל חשוב להתחיל במימושו "הפתרון הוא להתחיל, להתחיל ולתקן תוך כדי תנועה" (רפורמת השקרים בחינוך (ד`) ידיעות אחרונות מוסף לשבת 8/4/2005 עמ` 19).

עשת מבקר את מדיניות המדידה האובססיבית של הישגים כפי שגובשו בוועדת דברת. הטיעון מבוסס על מחקר שטרם פורסם* שבודק דרוג של קבוצות על פי הממוצע, מתברר שהממוצע מטעה. כיון שאינו רגיש להתפלגות הציונים, אם יסתמכו עליו יגרמו לכך שלא ממש ידעו מה קורה. "בממוצע הכלל ארצי שיעור הטעויות האפשרי בדירוג קבוצות על פי הציון הממוצע הוא כ-30%. בממוצע של נבחני 5 יחידות לימוד שיעור הטעויות האפשרי הוא 50%", ועוד (גדעון עשת, מבחן גורלי, ידיעות, מגזין ממון, 12/4/2005). שינוי קטן בקושי השאלות היה משנה את הדירוג משמעותית.

כידוע דו"ח דברת נסמך על תוכניות שיושמו בארה"ב.  עשת מצטט מאמר של כלכלנים אמריקאים שבו נטען שכדי להעלות את הממוצע מסלקים בתי הספר את התלמידים הפחות מוצלחים, וזה באמת מה שחסר לנו.

תשאלו מה הקשר בין "הקץ לעבדות" מבית היוצר של סוכנות הימורים לבין דו"ח ועדת דברת והביקורות עליו? אני לא ממש יודע אלא אם כן אהיה, כאילו, מתוחכם ואומר שיישום דו"ח דברת הוא הימור על עתיד ההשכלה בישראל.  

*בשר א., יצחקי ש., שחק אלנברג י., ושכטמן ע. "על מגבלה בדירוג רמת הצלחה של קבוצה במערכת החינוך (טרם פורסם).

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.