מצגות עליך ישראל, עוד אחת מהאוצר

איציק ספורטא

שוב מפרסם משרד האוצר (מסמך ארוך) מצגת מרהיבה על המצב הכלכלי בישראל. גרפים ומספרים לרוב שחלקם מצוטט בעיתונים. למשל, בעיתון הארץ עומדים על הפער בנטל המס בין ישראל לממוצע משוקלל של מדינית OECD : " נטל המס המשוקלל (המתחשב בגודל האוכלוסייה) של 30 מדינות ה-OECD, היה 32.8% ב-2003. כלומר, אזרח ממוצע בישראל נשא ב-2003 בנטל מס הגבוה ב-5.7 אחוזי תוצר מאזרח ממוצע במדינות ה-OECD. במונחי גודל התוצר הישראלי ב-2004 מדובר בהפרש מס של 4,405 שקל לתושב בשנה, כ-30 מיליארד שקל במונחים של כלל אזרחי המדינה". באמת המצב נורא והפער עצום.

העיתון יותר קתולי ממשרד האוצר כיון שיכול היה לקחת נתון אחר מהמסמך הקובע שהפער בנטל המס כאשר עושים ממוצע פשוט בין מדינות, ולא ממוצע משוקלל, הוא 1.1% ולא 5.7% , פער הרבה יותר קטן. אבל במשרד האוצר ובעיקר בעיתונים מתייחסים לממוצע משוקלל שלוקח בחשבון את גודל המדינות. כיון שבארה"ב נטל המס נמוך יותר מברוב מדינות OECD  האחרות, וכיון שהיא הגדולה ביותר ביניהן, חישוב ממוצע משוקלל בהכרח יקטין את הממוצע. כדי שנדע את מקומנו יש לפרסם את נטל המס בכל מדינה בנפרד, כי גם הממוצע בין המדינות לא נותן לנו את התמונה המלאה.

מעניין שבפרסום של האוצר הנוגע לשיעור השתתפות גברים בכח העבודה, הוצאות הממשלה ותוצר לנפש מראים לנו, מלבד הממוצעים, גם את המצב בכל מדינה בנפרד. אבל כאשר מתייחסים לנטל המס לא מראים לנו מה קורה במדינות האחרות. בבדיקה שערכתי נמצא שב-12 מדינות, מתוך השלושים בקבוצת ה-OECD, יש נטל מס גבוה יותר מאשר בישראל. כאשר דנים באבטלה אין השוואה לאף מדינה. תנחשו למה? באמת, אתם רוצים להראות השוואות תראו גם את מה שלא מתאים לתפיסת העולם שלכם כדי שנראה את התמונה בשלמותה.

כאשר מפרסם האוצר את ההשוואות בנושא הוצאות הממשלה הוא דואג להשוות בין מדינות עם הוצאות גבוהות, בינוניות ונמוכות ומראה שמדינות עם הוצאה ציבורית גבוהה הצמיחה בהם נמוכה.  רק באוצר שוכחים נתון אחר שקושר הוצאה ציבורית למשהו שאולי גם לו יש חשיבות,  לעוני של ילדים (מסמך ארוך), שם המצב ברור, הוצאה ציבורית גבוהה משמעה מספר קטן יותר של ילדים עניים. אבל זה כמובן לא חשוב כי המדיניות של הממשלה היא המדיניות החברתית הנכונה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.