קליין על קפיטליזם אסוני, מארב, מגזין פילוסופי ואתיקה בעייתית

יוסי דהאן

נעמי קליין במגזין "Nation" על "עלייתו של הקפיטליזם האסוני" – תכנית הזוייה ומפחידה של הממשל האמריקאי לבנייה מחדש של מדינות לא הרוסות, הנמצאות ברשימה של מדינות שעלול להתרחש בהן קונפליקט צבאי. צוותי בנייה מחדש כוללים, גופי מימשל, תאגידים כלכליים וקבוצות מהחברה האזרחית. התכנית אינה לשיקום ובנייה מחדש של מדינות אלו על פי התבנית הישנה, אלא יצירה של מדינות דמוקרטיות עם אוריינטציה של כלכלת שוק על פי תפיסת ממשל בוש. הקולוניאליזם הישן מת יחי הקולוניאליזם החדש. הקולוניאליזם של  "בנייה מחדש" משתרע מאצ`ה לאפגניסטן ומבגדד להאיטי. חלק גדול מהכספים המוקצים למקומות מוכי אסון ומלחמות אלו מגיעים לכיסיהם של תאגידי השיקום מפיצי הדמוקרטיה. לדעת קליין כיום מתעצב סדר קפיליסטי חדש העושה שימוש בהרס הנובע ממלחמות ואסונות טבע על מנת ליצור סדר חברתי וכלכלי חדש.

גיליון חדש ומעניין של כתב העת האינטרנטי, "מארב פרטי – אמנות, תרבות, מדיה", מתוך הגליון: היועץ המשפטי לבית ברל, המוסד במסגרתו פועלת הגלריה של המדרשה לאמנות. פסל ושינה מספר מהעבודות שהיו מיועדות לתערוכהפרנצ`סקה כץ עדיין מטיילת בין קבוצות אנרכיסטיות וקהילות אוטונומיות באמריקה הלטינית, ושולחת דיווחים קצרים אבל מרחיבי אופקים: באזורים שהשלטון לא דואג בהם לאזרחים פורחת עכשיו עשייה תרבותית עצמאית של מוזיקה, תיאטרון ופסטיבלים, ולצדה גם מחאה פוליטית מקורית ואמיצה. אצלנו, בארץ שגם השלטון בה מסיר כל אחריות לחיי אזרחיה, צריכת תרבות ואמנות היא מותרות, רק לעשירים יש יכולת ללמוד, וזכות קיום יש רק למניבי רווחים (וליועצים משפטיים שמסירים יצירות אמנות, +). 

מתוך המגזין "New York" פרופיל בעייתי של אחד מגדולי העיתונאים החוקרים של העיתונות האמריקאית Seymour Hersh הכותב ב New Yorker   הרש שבין השגיו העיתונאיים, חשיפת רצח הוייטנאמים בכפר מיי ליי והתעללויות בעצירים עירקיים באבו גרייב, מבחין בין דברים שהוא מספר בהרצאות לקהל הרחב באוניברסיטאות ובמקומות אחרים, לבין דברים שהוא כותב במגזין. מסתבר שעל פי האתיקה המקצועית הלקוייה הזו לחלק מהגילויים של הרש בהרצאות יש קשר קלוש לאמת. בין גילוייו בעל פה ולא בכתב של הרש, אבו מוסב אל זרקאווי אינו אלא יציר תעמולה של המורדים הבעתיסטים או של המימשל האמריקאי, לנשיא בוש וליועצו קרל רוב היתה מעורבות ישירה בחקירת שבויים עירקיים, והריגה של 36 חיילים עירקיים על ידי יחידה אמריקאית.

בכתב העת The Progressive ניתן לקרוא ראיון ארוך עם הרש.

בגיליון חדש של  Philosopher`s Magazine דיון ראש בראש בין שני פילוסופים כריס ברטראם ווג`רמי סטנגרום על מעלותיו וחסרונותיו של הבלוג, (ברטרם הוא בלוגר ותיק באחד הבלוגים האקדמיים המרכזיים Crookedtimber. אחת הטענות של סטנגרום היא שבלוגים מעודדים חשיבה קבוצתית אחידה ומדכאים דיון פלורליסטי, עוד בגיליון מאמר ביקורת על ספר חדש על התודעה ומושאיה מאת קולין מקגין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.