קצת על מס עיזבון

איציק ספורטא

בעידן שבו הפחתת מיסים נחשבת לדרך הטובה ביותר לפתח את הכלכלה, חשוב לבחון ויכוח עמוק בחברה האמריקאית בנושא מס עיזבון. מס זה מושת על כלל הנכסים של אדם שנפטר. ארה"ב ואנגליה הן המדינות היחידות בהן יש מס עיזבון שכזה, בעוד שביתר המדינות המפותחות יש שילוב של מס עיזבון, מס ירושה ומס קבוע על נכסים והון. רק באוסטרליה וקנדה אין מס עיזבון או מס ירושה.

אחד הסעיפים הראשונים שבוטלו ברפורמת המס של בן בסט (הדו"ח הוגש בשנת 2000 בזמן ממשלתו של ברק, ולא בתקופת סילבן שלום כשר אוצר כמו שכתבתי קודם לכן, שבה שימש שוחט כשר אוצר, ותודה למודי) הייתה מס ירושה ומס מתנות כטיעון השמרני להפליא שאי אפשר להטיל כפל מיסים ובעיקר לא על מי שמת. כעת הצביע בית הנבחרים בארה"ב לביטול הדרגתי של מס עיזבון עד שנת 2010. מתברר שרק על אחוז קטן (2%) מן האוכלוסייה מוטל המס הזה, עוד פרטים על המס נמצאים כאן.  כמובן שכבר יש עצומות בנושא המבקשות לשמר את המס במתכונתו הנוכחית. מצורפת רשימה של חותמים אשר שילמו או אמורים לשלם את המס התומכים בשימור זה, עיון קצר ברשימה מגלה בה את סורוס, טד טרנר, גייטס האב ואנשים ממשפחת רוקפלר, לא בדיוק האנשים הרדיקלים ביותר בעולם, אבל בכל זאת.  

עיתון הארץ שדיווח על הנושא ניסה לבטא מגוון של עמדות, רק הדיווח שהציג עצמו כדיווח עובדתי מוצא לנכון לציין שיש שם למס הזה "מס מוות". כמו הרבה פעמים בישראל נוקטים המדווחים בלשון נייטרלית, כביכול, אבל מאמצים את המינוח שבו משתמשים השמרנים ביותר. כי הרי כיצד אפשר למסות מתים שכבר שילמו מס בחייהם. רק קצת שוכחים שלמתים זה כבר לא כל כך משנה והחיים משלמים כפל מס על כל צעד ושעל. מס ערך מוסף על קנייה בכסף שכבר שילמנו עליו מס הכנסה, ועוד. זה מזכיר לי את השימוש הרווח במונח אפליה מתקנת למונח האמריקאי Affirmative Action, או politically Correct, בקונוטציה שלילית. בלי לדעת בכלל מה מקור המונחים ומה פירושם.

בעוד בארה"ב מתקיים מס העיזבון עשרות שנים, ויש ויכוח עם לבטלו, כאן אף אחד לא מעיז להעלות אותו על הדעת, ואם מישהו עושה זאת מיד נזעקים מכל הכיוונים כל חורשי הטוב לבטל את הרעיון הזה. 

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.