שקרים נוספים שסיפרתי לאזרחים

יוסי דהאן

בעוד אחד מסמלי ההשחתה של העיתונות הישראלית, דוגמן הבית של בנק הפועלים, והאידיאולוג של המפלגה המשפחתית, יאיר לפיד,  נרתם במוסף סוף השבוע של "ידיעות אחרונות" לצוות יחסי הציבור של הקוסם, רותי סיני ב"הארץ" מגלה  ששום דבר לא השתנה. שקרן נשאר שקרן. היא שולפת צ`יזבט נוסף מילקוט הכזבים של פינוקיו –  "הוא סיפר שפעם מצבה של אירלנד היה גרוע משל ישראל, אבל כיום היא נחשבת לאחת המדינות העשירות במערב, כמו סינגפור, שמזמן עקפה את ישראל. "הן הקטינו את הפערים, העלו את רמת החיים של אזרחיהן ומחקו את העוני כמעט לחלוטין", אמר השר.

"על פי הדו"ח הרשמי של האיחוד האירופי שפורסם בשנת 2004 וסוקר את המצב החברתי ב-25 מדינות האיחוד – אירלנד מובילה, לפני כל מדינות האיחוד, ותיקות כחדשות, בשיעור אזרחיה העניים. כ-21% מאזרחיה מוגדרים "בסיכון לעוני" – ניסוח של האיחוד האירופי שלפיו אדם נחשב לעני אם הכנסותיו הפנויות – אחרי שקיבל שכר וקצבאות ושילם מסים – מגיעות ל-60% או פחות מההכנסה החציונית במדינה. הנתונים נכונים לשנת 2001 ועל פי נתוני משרד הסטטיסטיקה המרכזי בדאבלין, גם בשנת 2003 היה שיעור העוני 21%. זאת לעומת 17% באנגליה וממוצע של כ-11% במדינות סקנדינוויה.

על פי הסוכנות האירית למאבק בעוני, גוף סטטוטורי שמייעץ לממשלה, אחד מכל ארבעה ילדים באירלנד נחשב לעני. אם ב-1994 רק 6% מבני 65 ומעלה חיו מתחת לקו העוני – הרי ב-2001 נסק השיעור ל-44%. לשם השוואה, בישראל, שבה נמדד קו העוני על פי 50% מההכנסה החציונית, כ-22% מהאזרחים חיים מתחת לקו העוני, כ-30% מהילדים וכ-22% מהקשישים.

לא רק שרמת העוני באירלנד גבוהה, ממדיו תפחו ככל שהצמיחה הואצה ומצבה הכלכלי השתפר. על פי המדד של קבוצת המדינות הכלולה ב-Luxembourg Income Study, בהן ישראל ואירלנד, שיעור העניים באירלנד שהכנסתם מגיעה עד 50% מההכנסה החציונית עלה מ-11.1% ב-1987 ל-16.5% בשנת 2000. גם חוסר השוויון בחלוקת ההכנסות באירלנד הוא מן הגבוהים במערב. על פי סולם ג`יני שמודד אי-שוויון, מידת האי-שוויון באירלנד היא 0.323, קצת פחות מאשר בארה"ב ובישראל.

ההסבר לעוני ולאי-שוויון באירלנד הוא אחד – הוצאה נמוכה על ביטחון סוציאלי ושירותים חברתיים. ההוצאה החברתית באירלנד היא כ-14% מהתמ"ג – הרמה הנמוכה ביותר בקרב מדינות האיחוד, שממוצע ההוצאה החברתית שלהן הוא כ-27% מהתמ"ג".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.