הפדגוג הדארויניסט

יוסי דהאן

העיתונאי אור קשתי מביא ב"מעריב" אתמול את חזונו של יושב ראש המזכירות הפדגוגית פרופ` יעקב כץ, כץ רואה את תפקידו כמממש חזונו של הנביא נתניהו, הכה בחלשים ופטם את בעלי השררה וההון, עבור הפדגוג כץ דו"ח דוברת אינו אלא כלי נוסף בהגשמת החזון. וכך כותב קשתי.

"דברים שאומר יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, פרופ` יעקב כץ, ראויים לתשומת לב. לדבריו, החשיבות הטמונה בהמלצות "ועדת דוברת" היא גם "בהתאמה שנוצרה בין התפיסה שמובילה הממשלה הנוכחית בתחומי הכלכלה והרווחה לבין המדיניות בתחום החינוך. המדיניות הכלכלית של שוק חופשי ודרבון אנשים לצאת לעבודה היא די מצליחה, ואנחנו הולכים עכשיו בכיוון יותר שמרני גם בחינוך: יותר אחריותיות, יותר סטנדרטים, יותר מדידה, מתוך דאגה לכלל התלמידים".

לדברי כץ, בדומה לעקרונות שהובילו את בנימין נתניהו לקצץ בקצבאות הביטוח הלאומי, כך גם משרד החינוך מאמין כעת בחשיבה חדשה בשאלה היכן להשקיע את הכסף. "במשך השנים `שפכו` מאות מיליוני שקלים על יחידות שמטפלות באוכלוסיות חלשות, ושום דבר לא יצא מזה. המצב לא השתפר – כמו שקרה בקצבאות. עד עכשיו התפיסה הסוציאליסטית לא הוכיחה את עצמה, ומאז 1973 אנחנו רק מדרדרים בתחום החינוך, וכנראה גם בתחומי החברה והכלכלה האחרים". הקירבה הרעיונית בין שר האוצר לאחראי על המדיניות החינוכית במשרד החינוך לא אמורה להפתיע: בשנות ה-90 שימש כץ כאחד מיועציו של נתניהו".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.