רע לעולם ורע ליהודים

יוסי דהאן

בעוד המימסד הדתי בישראל ומנהיגי קהילות יהודיות בעולם מברכים על בחירתו של האפיפיור החדש, הרב מייקל לרנר, עורך כתב העת "תיקון" מסביר מדוע בחירתו של הקרדינל יוזף רצינגר לאפיפיור היא בגדר חדשות רעות לעולם וליהודים. רצינגר הוא אחת הדמויות המרכזיות בותיקן התומך בהחלטה למנוע מידע אודות אמצעי מניעה, דבר שתרם להתפשטות מחלת האיידס שהביאה למותם של מיליוני אנשים באפריקה. רצינגר הוביל קו שמנע תמיכה במועמדים פוליטיים שצידדו בזכות להפלה ובזכויות הומוסקסואליים, למרות שמועמדים אלו תמכו במדיניות המקדמת שלום וצדק חברתי. לעומת זאת הכנסייה תמכה במועמדים שמרניים מיליטריסטיים הפועלים למען העשירים.

רצינגר תמך בטיהורו של האפיפיור פיוס השנים עשר, שלא יצא נגד להגנת היהודים במלחמת העולם השנייה. דצינגר יוצא נגד יחסיות מוסרית, אולם מזהה חילוניות כיחסיות מוסרית, ובכך בדרך עקיפה מעניק לגיטימציה לביקורת נגד יהודים שרבים מהם חילוניים. רצינגר גם מבקר את אלה בכנסייה הטוענים כי לכל הדתות מעמד ותוקף שווה. הוא מבקר בחריפות את הבודהיזם וטען כי הדת הבודהיסטית היא מחליפתה של המרקסיזם ואוייבתה הבאה של הכנסייה.

טוענים, אומר לרנר, שרצינגר הוא שמרן, הוא למעשה ריאקציונר, הוא לא רק מתנגד לאורח חייהם של הומוסקסואליים אלא גם קורא להגבלת זכויות האדם שלהם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.