למה השמאל מפסיד, האמונה הדתית בבית המשפט, בדידות והשכלה גבוהה

יוסי דהאן

ניק כהן בעל טור שמאלי בעיתון  הבריטי ""Observer, משבח את ספרו של מי שהוא לדעתו אחד הכותבים הטובים ביותר של השמאל הליברלי בארצות הברית – Thomas Frank . בספר What`s the Matter with America? The Resistible Rise of the America Right פרנק מנסה להבין מדוע במדינה שבה הפערים גדלים והולכים, העניים מתרבים והעובדים נעשקים, הקורבנות מצביעים בניגוד לאינטרסים העצמיים שלהם (נשמע מוכר).

אחת הסיבות אומר פרנק היא שהליברלים האמריקאים נשענים על החוקה ובית המשפט כמכשירים לשינוי חברתי במקום לחולל שינוי באמצעות פוליטיקה דמוקרטית באמצעות נציגיהם בבתי המחוקקים. השמרנים הצליחו לשכנע את ההמונים שהליברלים לועגים לערכיהם ומקדמים הפלות, נישואי הומוסקסואליים ופורנוגרפיה באמצעות בית המשפט. פרנק מוסיף שהליברלים זנחו את המילון והרטוריקה המעמדית והשאירו אותה לרפובליקנים. לא פלא שהליברלים מפסידים הם בחרו להלחם מלחמות זהות במגרש הרפובליקני.

אם אנחנו עוסקים באמונה של השמאל הליברלי בבית המשפט כדאי להסתכל על מאמר של אחד המשפטנים האמריקאים החשובים Mark Tushnet בגיליון האחרון של כתב העת Dissent, טשנט מכנה את בית המשפט ותהליך הביקורת השיפוטי, שהליברלים מאמינים ביתרונותיהם כבאמונה דתית, אלים כוזבים. טשנט סבור שליברלים חייבים להפסיק לשים את מבטחם בבית המשפט מטעמים דמוקרטיים ומטעמים של אסרטגיה פוליטית. (גם זה מוכר).

אין שום סיבה להעדיף במקרה של מחלוקת על ערכים, כמו זו הבאה לידי ביטוי בפרשנות של החוקה, את דעת רוב השופטים (שאינם נבחרים על ידי הציבור) על פני דעת רוב נבחרי העם. טשנט גם מציע במסגרת ניסוי מחשבתי תיקון חוקה שיבטיח את צמצום כוחו של בית המשפט והרחבת הדמוקרטיה.

באתר בדידות, תרגום של פרקים מספרו של סטיב קין Debunking Economics, כדאי לגלוש באתר המעניין הזה שמלא באינפורמציה ביקורתית בנושאים רבים כגון: תרבות צריכה, מהגרי עבודה, סביבה תקשורת, עוני עולמי ומשבר החוב ונושאים רבים נוספים.

באתר Educational Policy Institute פרסום חדש, מחקר השוואתי בינלאומי על נגישות ועלות הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה. באשר לעלות הלימודים,  על פי הדו"ח, שבדיה מדורגת ראשונה היא מאפשרת לאזרחיה ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה בעלות הנמוכה ביותר, המדינות האנגלופוניות (קנדה, ארצות הברית, אוסטרליה ובריטניה) נמצאות בתחתית סולם העלות, מה שהדו"ח מכנה Affordability Rankings. באשר לנגישות הולנד נמצאת במקום הראשון לפני פינלנד, ארצות הברית בריטניה וקנדה, בעוד ששבדיה, איטליה, גרמניה בלגיה וקנדה נמצאות בתחתית הסולם.

בסיכום פינלנד והולנד הן המדינות המובילות כאשר משווים בין המדינות השונות בשתי הקטגוריות: עלות ונגישות. באתר ניתן למצוא סיכום קצר וגם את הדו"ח המלא. (תודה למתי שמואלוף על ההפנייה).  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.