מדינת המסתערבים והשטח הנפשי הסגור

יעל ברדה

בספר "חולית" לפרנק הרברט, מסופר על קיסר הגלקסיה, שאדאם הרביעי, שאת כוחותיו האימפריאליים הפרטיים הוא מאמן בדרך מיוחדת : כל האסירים מכל כוכבי הלכת שבשליטתו נשלחים לכוכב בית הסוהר שלו, סלוסה סקונדוס, שם תנאי החיים קשים כלכך וההשרדות כמעט בלתי אפשרית, שנוצרים הלוחמים הטובים בגלקסיה, ששאר הצבאות נכנעים רק למשמע שמם. 

לא יכולתי שלא לחשוב על הקיסר ביום חמישי, בעת הפגנה בבלעין שאליה הגיעו יותר מאלף איש, מחציתם ישראלים.

אלה שבועות של הפגנות בלתי אלימות כנגד בניית חומת ההפרדה בכפר בלעין,  כאשר חמישים אחוז מן הקרקע של הכפר הופקעה לצורך הרחבת מודיעין עילית ומתתיהו, הרחבה שנוגדת את המכתב מה 14 לאפריל 2004 של וייסגלס לגב` קונדוליסה רייס, שרת החוץ האמריקנית.

ביום חמישי התקיימה הפגנה גדולה שאליה הגיעו פעילות ופעילי השמאל החדש, יחד עם תושבי הכפר ווהועד הפלסטיני נגד הגדר. בראשית ההפגנה צעדו פעילים ישראלים ומיד אחר כך שורה של חברי כנסת ישראלים וחברי מועצה פלסטינים.  מאחוריהם רכב צהוב עם רמקול קולני נסע לאיטו ומוחמד חטיב קרא בקול ובעברית "זוהי הפגנה לא אלימה נגד הגדר.חיילים,  זוהי הפגנה לא אלימה נגד הכיבוש."

20 דקות אל תוך הצעדה, שמעתי את רימוני ההלם וראיתי את הגז המדמיע. בעשרות.  מאוחר יותר יאמרו לי ואראה שוב ושוב בוידאו משלוש זויות שונות כיצד זורקי האבנים, אשר היוו את הפרובוקציה העיקרית להפגנה היו אותם המסתערבים, אנשי "מצדה", יחידה של שירות בתי הסוהר לדיכוי התפרעויות שנתנו מכות רצח לשני פלסטינים ובעטו והיכו את הפעילים הישראלים שהלכו לנסות ולמנוע שישברו חלקי גוף.

אחרי זה יאמר לי אחד העיתונאים, שצה"ל אימת שהם היו זורקי האבנים. וגם שכנראה הם באו להתאמן עלינו,המסתערבים, אבל זה לא רשמי. באו להתאמן גם עם הציוד האמריקאי החדיש, רובי מלח וגז מדמיע מפנסילבניה שכתוב שאסור לזרוק אותו אלא ממרחק של 20 מטר. אני ראיתי שירו אחד כזה על ח"כ מוחמד ברכה מטווח של שני מטרים.

וכמו כוחותיו של הקיסר, אין לי ספק שהיה זה מבצע מתוכנן היטב. עשרות חיילים תוגברו על ידי יחידת מצדה, לא כולל שמונה מסתערבים, כיתת מג"ב ושני רכבים של השב"כ שהצטרפו לאל"מ יוני גדז` שניצח על מלאכת דיכוי ההפגנה השקטה.

הסיבה לאלימות, הפרת צו אלוף המכריז על שטח צבאי סגור.

 מתי מוציאים את הצו?  כשיודעים שהולכת להתקיים הפגנה. הרי  היום הצבא אמון על מניעה מוחלית של חופש הביטוי. במדינת המסתערבים, הצבא אחראי גם לחיסול האיום התקשורתי. שטח צבאי סגור הוא שטח אליו עלולים להגיע ישראלים ופלסטינים כדי להוכיח שהם יאבקו בכל ליבם נגד הגזענות ונגד זה שהופכים כאן את האנשים הצעירים האלו, כמו יחידת מצדה, לחיות אדם.

שישה אנשים נעצרו, היהודים שוחררו והפלסטינים נשלחו למחנה עופר המצחין, שם יעמדו לדין על תקיפת נותן שירות לצה"ל (יחידת כוכב הלכת בית הסוהר) כי הם ניסו למנוע מאותם המסתערבים המסיתים שלא היו מזוהים להפסיק לזרוק אבנים.

הקלטת נמסרה למשטרה, והמשתתפים בהפגנה עמדו שעות מחוץ לתחנת המשטרה בגבעת זאב כדי לתת הודעה על מה שבאמת קרה שם. ושם ייבשו אותם החוקרים והרצו להם שעדיף שיפגינו נגד ההתנתקות. ואולי לא נדע לעולם, אם זרקו המסתערבים את האבנים כדי להתאמן על המפגינים, ומי הם האחראים. רק בטוח הוא שבאמת אין להם אלוהים, גם כנגד הישראלים, גם כנגד הלבנים.

 כך ההכרזה על שטח צבאי סגור הופכת להיות פקודה בלתי חוקית בעליל.

והפעילות של כל אחת מאיתנו, יותר ויותר חיונית.

והמסתערבים מכוכב הלכת של השב"כ השב"ס ושאר שוערי הגיהנום, שאלוהים יסלח להם, וימצא להם מקום.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.