לפטר עוד ועוד

איציק ספורטא

הגענו לעונת פיטוריי המורות והמורים, רק 4500 הפעם (ועוד קצת), באמת לא נורא, מורות ומורים למקצועות בלתי נחוצים, מורות ומורים שחוקות ושחוקים, או סתם לא טובים, והיוצאים לפנסיה. מדווח שיקצצו שלוש שעות בשבוע לתלמיד. מופיעים ראשי המשרד, כאילו במקרה, בשידורי הטלוויזיה במהלך ישיבה שבה מחליטים את מי לפטר. הכל כל כך מקצועי ממש דוגמה לניהול הוגן ותקין. הייתי מעדיף שקוף יטיל חיצים על רשימה של מורים ומורות כי כך לפחות היינו בטוחים שלפחות ההליך הוגן.

משרד החינוך שבראשו שרה שלא נראה שהחינוך הוא במרכז מעייניה, שחשוב לה יותר להכריז על מכללת אריאל כאוניברסיטה, ובדרך לדבר על השערורייה שבהחרמת אוניברסיטאות ישראליות על ידי המרצים הבריטיים, אבל מקבלת כל קיצוץ בתקציב החינוך באהבה כי רק כך תשתפר מערכת החינוך. אותה שרה גם הצהירה שהדרישה לאוניברסיטה ערבית היא גזענית, אולי היא שכחה שיש איזה אוניברסיטה נידחת בישראל שנקראת האוניברסיטה העברית. באותו משרד יש גם מנכ"לית שמצדיקה כל פעולה כמו הייתה יחצ"נית של משרד האוצר ושגילתה פתאום שיש אלפי מורים גרועים, וסמנכ"ל לענייני כח אדם שיודע תמיד מה טוב למורים ולמערכת. כאשר אלו הנפשות הפועלות, מה זה בשבילם 4500 מורים ואולי עוד כמה אלפים בשביל ההרגשה הטובה.

סתם שתדעו גם שתי חברות היי-טק מפטרות עובדים כאילו כלום, סייאופטיקס ופינג`אן. בעולם העבודה של היום ככל שקטן מספר העובדים כך נחשב הארגון ליעיל יותר. עובדים הם כמו גרביים משומשות שאפשר להשליכם באחת לסל הכביסה ולשכוח אותם שם.

פיטורים של כל כך הרבה עובדות ועובדים הם לא דבר של מה שכך, השאלה הראשונה שצריכה להישאל האם זה באמת מה שצריך לעשות? לדעתי לא. גם אם כן יש צורך בכך יש לתת לאנשים אפשרויות עתידיות לתעסוקה. חלק מן המפוטרות והמפוטרים הם בגיל אשר אינו נחשב בשוק העבודה הישראלי, הסוגד לצעירות ושכר נמוך, לנכס.   

כששמעתי לראשונה על הפיטורים ההמוניים אמרתי לעצמי שצריך להכריז על שביתה כללית. למה? ככה, כי העובדים בישראל הפכו למרמס לפקידים ולמעסיקים.  אני לא יודע אם זה המעשה הנכון, אבל אין לי ספק שיש צורך לפעול כך שעובדים יהיו מרכז המערכות השונות ולא איזה מכשיר לביצוע שאפשר להחליפו עם כל גחמה של שר או מנהל או מי שזה לא יהיה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.