אורוול מתהפך בקברו, רוצח כלכלי שכיר וסיבוב אנתרופולוגי נוסף

יוסי דהאן

"אורוול מתהפך בקברו" סרט דוקמנטרי הכולל שני חלקים של הבמאי רוברט קן פאפאס על תאגידי התקשורת הבינלאומיים, בעיקר אלה השולטים בשוק התקשורת האמריקאית. בסרט משתתפים בין היתר מבקרים מרכזיים של המדיה רוברט מקצ`סני ומרק קריספין מילר. כיצד סייעה המדיה האמריקאית, בעיקר רשת פוקס, לגנוב את הבחירות עבור בוש בפלורידה. הפלורליזם התקשורתי כביכול שמאחוריו מסתתרת מחשבה אחידה. כיצד נבחר ריגן לנשיא לאחר שאנשיו רקחו עסקה עם האירנים כי בני הערובה ישוחררו רק לאחר הבחירות בארצות הברית, בתמורה לכך דאגו אנשי ריגן כי האירנים יקבלו נשק ממדינה מסוימת ששמה ישראל, בניגוד לאמברגו על מכירת נשק לאירן שחל באותו זמן.

"Confessions of an Economic Hit Man" זהו שם ספרו של ג`ון פרקינס. גו`ן פרקינס יועץ כלכלי בכיר לשעבר מתראיין בראיון וידיאו על ידי אמי גודמן מתחנת Democracy Now. פרקינס שימש כיועץ ומנהל כלכלי בכיר של תאגיד אמריקאי שלו 2000 עובדים. תפקידו היה ל"שכנע" ראשי מדינות בעולם השלישי לבצע פרוייקטים גרנדיוזים מיותרים על ידי נטילת הלוואות מהבנק העולמי, השכנוע בא לידי ביטוי גם במתן שוחד לשליטים אלו. ביצוע הפרוייקטים הללו רושש את המדינות העניות והעביר את השליטה בהם לתאגידים אמריקאיים כגון בכטל, שראשיהם כללו בין היתר את קספר ויינברגר וג`ורג` שולץ, שרי ההגנה והחוץ של ארצות הברית לשעבר. פרקינס מספר כיצד נרצח שליט פנימה טוריחוס על ידי אנשי הסי. אי. איי כיוון שלא הסכים לשחק את המשחק. פרקינס משרטט תמונה  של עולם אפל ומפחיד המתנהל לו מתחת למה שאנחנו רגילים להתייחס כאל המציאות. (תודה לשלמה אלפסי על שתי ההפניות הללו).

אגב הנושא השבועי המרכזי במגזין "Nation" הוא ביקורת המדיה האמריקאית, ותיאור המדיה האלטרנטיבית של שמאל האמריקאי.

אפרטהייד באנתרופולוגיה הישראלית סיבוב נוסף. בינואר 2005 פירסם הירחון "חדשות אנתרופולוגיה" את מאמרה של פרופ` סמדר לביא על היחסים המיוחדים בין האנתרופולוגיה הישראלית לאנתרופולוגיה בארה"ב, ואת תגובתו של יו"ר האגודה הישראלית לאנתרופולוגיה, הד"ר אנדרה לוי, למאמר. גירסא מתורגמת ומורחבת של המאמר הופיעה ב"קדמה" תחת הכותרת, שהעניק לה העורך, "האנתרופולוגים האשכנזים ומכרה הזהב המזרחי-פלסטיני". תגובתו של ד"ר לוי הופיעה ב"העוקץ"  .

בסיבוב הנוכחי, תרגום מכתבה של הפרופ` סוזאן ליס, עורכת אחד מכתבי העת המרכזיים של הדיסציפלינה, "אנתרופולוגיה אמריקאית", בגליון מאי של הירחון, המכנה את מאמרה של סמדר לביא מינואר 05` "כתב שיטנה", ומבקר את שיקולי המערכת בפרסומו. להאשמותיה של ליס הגיבו סטייסי לאת`אופ, עורכת "חדשות אנתרופולוגיה" וסמדר לביא. התרגום לעברית של חילופי הדברים מופיע באתר "הקשת הדמוקרטית המזרחית".

כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.