שבוע הפטריוטיות

איציק ספורטא

הגיע שבוע הפטריוטיות הישראלית. מכבי תל אביב נאבקת על גביע אירופה לאלופות, ובמקרה שתזכה, אני בטוח שנשמע את המאמן או נשיא הקבוצה או כל אחד אחר בקבוצה שהם עשו זאת למען עם ישראל ומדינת ישראל בעיקר בשבוע החשוב הזה. בכלל חברות עסקיות, ובמידה רבה מכבי תל אביב היא כזאת, מאמצות לליבן סימבולים לאומיים כאילו היו שלהן.

כששהיתי בארה"ב אחד הדברים שלא הבנתי היו מכירות (Sales) כל פעם שהיה איזה יום חג לאומי או דתי. בעיקר זכורה לי המכירה לקראת יום הזיכרון (Memorial Day Sale) לא כל כך הבנתי אם מוכרים זיכרון או זיכרונות, אבל במהרה התברר לי שמוכרים משרוך נעל עד מכונית, וזה עוד יום של צרכנות טהורה. חשבתי שבישראל זה עדיין לא יתכן אבל אנו צועדים בצעדי ענק לקראת אותו מצב.

מסעדות החליטו להתחכם ולנכס את אירועי השבוע הזה, שף שיש לו כמה עסקים ביפו פרסם את הכרזת העצמאות שלו, שכוללת שמפניה לכל פועל, והזכות לפנטז על הברמנית בלי לגעת בה. הפרסום הוא בצבע אדום ולא בצבע כחול, כאילו אנחנו עדיין באחד במאי, איזה תחכום. עוד מסעדה החליטה לחגוג עם דגל המדינה, גם כן באדום. הסיסמה של אותה מסעדה היא: מסיבה של כחול בראש ולבן בצלחת. בתמונה נראית בחורה מצועפת מבט אוחזת דולר מגולגל כמכורת סמים טיפוסית, לפחות בסרטים, והיא משתמשת בו כדי להסניף את דגל המדינה, יענו היא מכורה על המדינה.

הגדיל לעשות מכולם בנק הפועלים, שיצא במסע יחצנות עצמי, עם סלבריטאי הצמרת, והאייקון התרבותי היחיד בישראל לפי דעת הבנק (יאיר לפיד). שם אין אפילו ניסיון לתחכום, שם הדגל עצמו, כחול לבן, משווק כמתנה לעם ישראל על ידי הבנק הגדול במדינה. התעניינתי לדעת מי הפיק את המחווה הזאת של הבנק ומצאתי את שם היצרן רק על המדבקה השקופה שסגרה את הניילון שבו נארז הדגל, כתובת האינטרנט לא היית הנכונה, Com  במקום Co. מתברר שזו חברה לקידום מכירות שנקראת Pif (Promo Idea Factory) , החברה הזו מקדמת מכירות באמצעות מוצרים, כמו עטים ותיקים, שהיא מייצרת ללקוחותיה. החברה מתגאה במפעלים שמייצרים עבורה בטורקיה וסין (בעברית) מזרח הרחוק, טורקיה ואירופה(באנגלית).    

בשדה המוצרים של היום, חברות מנסות לקשר את המוצר שלהם למשהו גדול מהמוצר עצמו (טעם החיים), במקרה זה המשהו הזה הוא פטריוטיות. המטרה שבכל פעם שנשמע את השם בנק פועלים נקשר אותו לסמל אהוב על ידי רבים במדינה, הדגל. חברה פרטית שמרוויחה לא רע מנסה להפוך עצמה למשהו שהיא לא, כאילו חברה של המדינה ולא חס וחלילה של אזרחיה.

הפטריוטיות הישראלית מתגלה גם כאשר עוסקים בשיר העם הבסקי. רק באישור נעמי שמר אפשר היה לגלות את מה שהסתירה במשך השנים. כי הרי אי אפשר לפגוע במשוררת הלאומית אשר כתבה שיר המקביל להמנון לאומי. זה לא שאנשים לא ידעו על קיום השיר הדומה, אבל בדרכים מדרכים שונות נמנעו מפרסום. עיתונות נורמאלית הייתה מעמתת את היוצרת עם השיר עצמו ולא רק עם דיבורים עליו. כעת שכולנו שמענו את המקור הדמיון אינו מוטל בספק. אבל מה לא עושים כדי להגן על סמלי תרבות, בעיקר לאומיים.            

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.