נתניהו, תרומות, נחמה

איציק ספורטא

שוב פורסם ראיון עם נתניהו (אני לא כותב על התוכנית בערוץ 1 שם כיכב כי לא ראיתי אותה), התקשורת בארץ חשה עצמה כנציגתו של שר האוצר עלי אדמות. כל פעם שלנ"ל מתחשק לשאת את דבריו לאומה אצים רצים ורושמים ומקליטים הנאמר כדברי אלוהים חיים. אם אתן/ם שמות/ים לעיתים החכם מרחוב עזה נעלם כאילו בלעה אותו האדמה, בעיקר סביב פרסום דו"ח העוני. הפעם הראיון הוא ברובו על ההתנתקות, אבל בלא כמה אמירות כלכליות אי אפשר, בעיקר כאשר המראיין הוא סבר פלוצקר.

נתניהו ממשיך לקדם את המיתוס של מציל האומה "לפני שנתיים כשנכנסתי לתפקידי כשר אוצר ועמדנו על סף תהום, אף אחד לא היה מאמין לי לו אמרתי שבעוד שנתיים תצמח ישראל יותר מהר מכל מדינות המערב התעשיתיות, עכשיו זה קורה ולא מעצמו". למזלנו יש אחד שמו נתניהו שהוא ורק הוא הציל אתנו מנפילה לתהום, איזה מזל יש לנו, לפחות לחלק מאיתנו, שעומד בראש האוצר אדם שכזה. משום מה מאז היה ראש ממשלה כושל מצבו של המשק הישראלי לעומת המדינות המערביות התדרדר, אבל את מי זה ממש מניין, העיקר שנכיר תודה.

הוא גם מבטיח שעד סוף 2006 לא יהיו יותר קשישים עניים, אבל ילדים עניים כן, וגם סתם בני אדם שעובדים ומתענים, בכל זאת הבטחה כזאת צריכה להירשם. הבעיה היא שרק בסוף 2007 עם פרסום דו"ח העוני של 2006 נדע אם אכן עמד השר בהבטחתו, עד אז או שהפריץ ימות או שהכלב ימות. בהמשך הוא גם מבטיח להגדיל את הקלות המס לתורמים למען הקהילה. "הנושא הזה התפשט מאוד בארץ לאחרונה והרבה מאוד עסקים הגדילו תרומותיהם לקהילה. אנחנו רוצים לעודד את זה , תוך מתן הקלות נוספות במס לתורמים".   

באותו יום פורסם מאמר אחר שנוגע לתרומות של עסקים, במאמר 53 מהחברות הנכללות במדד תל אביב 100 דווחו על תרומות, סך כל התרומות היו פחות מ-98 מיליון שקל שמהווים 0.69% מן הרווחים (גולן חזני כבר תרמנו בעבודה, מגזין ממון, יום רביעי 11/5/2005 עמ` 6) . איזו נדיבות כמעט בלתי נתפסת, ובעזרת תרומות ממש נפתור את כל בעיותינו, ולא רק זאת עוד ניתן לתורמים עוד ועוד, כך שחלק גדול מן התרומה יהיה על חשבון משלם המיסים, כאילו שהמדינה אמורה לסבסד את מדיניות השיווק של החברות הללו.   

ראיון נוסף בחג היה של יו"ר בנק פועלים שאמר כמה דברי טעם עד אשר נגעו בשכרו האישי, שם התגלגלו דבריו לקלישאות הרגילות של משתכרי השכר הגבוה. הטעם היה בדבריו שיש לנהל מדיניות כלכלית וחברתית בהדברות בין נציגי העובדים המעבידים והמדינה. כמו גם דבריו על כך שבישראל ראוי שלא יהיו ילדים החיים ברעב ועוני חמור. עוני לא חמור זה לא נורא כנראה. בנוסף הוא טוען שלצד ההפחתה במס חברות צריך להעלות את שיעור המס על רווחי ההון והבורסה, נחמד לשמוע פעם בהרבה זמן בעל הון שהוא בעד העלאת מס שהוא אמור לשלם.

לאורך הראיון הוא השתמש באמירות כמו: "כדי להיות פופולריים בתקשורת", "טענה שקרית ופופוליסטית", לא להיסחף אחר סיסמאות פופוליסטיות". מראש השימוש בביטויים אלה הוא בעייתי, כיון שיש איזה אפקט שמחזיר את הדברים לאומרם. נחזור לשכרו, התירוץ הראשון הוא פורמאלי: " לא הענקתי אותו לעצמי. זו הייתה החלטה של דירקטוריון הבנק, הגוף היחידי שיכול, זכאי וצריך לקבוע שכרם של מנהלים במגזר הפרטי". תרוץ שני לטענה שיכול היה להסתפק בפחות: " לא נולדתי עם כפית זהב בפה. מה שהשגתי השגתי בעבודה קשה", וטענתו קיבל שכר במידה הנכונה, ממש אריסטוטלי. המידה הראויה היא 0.5% מן הרווח, רגע נזכרתי התרומות לקהילה היו בשיעור 0.69% מן הרווחים, כאן נקבע שהשיעור הנכון של עזרה לקהילה הוא כמו השיעור של השכר למנהלים. זכור לי שדיברו על 50 מיליון שקל ששולמו לשלושת הבכירים בבנק פועלים, זהו שיעור הגבוה משני אחוז, אבל לא נתווכח על אחוז פה אחוז שם. התירוץ השלישי והאולטימטיבי הוא: " כחברה וכמדינה אנחנו צריכים להיזהר מדה-לגיטימציה של שכר גבוה למנהלים. במשק חופשי על לה לממשלה להתערב בשיקולי הבעלים הפרטיים, כי התערבות כזו סופה- כידוע לנו מההיסטוריה- רע ומר לכולם". נו באמת בשביל להצדיק את שכרך עתה צריך לעורר את היסטוריה והרע ומר, כולה משכורת, מה אתה כל כך מתרגש.

המראיין, תופתעו לשמוע הוא אותו פלוצקר שמשום מה שכח לשאול את היו"ר למה היה כל כך חשוב לו לפטר מעל שבע מאות עובדים בטענה, שכעת אנו יודעים שלא הייתה מבוססת, שמצב הבנק בכי רע, ובלי הפיטורים מצבו התדרדר. זה כל כך דומה לטענות של נתניהו שאין ברירה ואנחנו על סף תהום ובדרך בואו נחבוט בכמה שמפריעים לנו. בחישוב פשוט של עלות שכר של 150000 שקל לשנה לעובד, עלותם של 750 עובדים הוא בסביבות 110 מיליון שקל, לא משהו שהיה ממוטט את הבנק. אבל לא שואלים שאלות לא נחמדות שכאלה שעלולות להציג את המרואיין באור שלילי, אז שוכחים את העובדים.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.