קטעים ליום חול

איציק ספורטא

כל יומיים מציעים שרים ונכבדים רפורמות כאחוזי אמוק. אני לתומי חשבתי שמדיניות היא משהו שמחליטים עליו ומבצעים אותו במתינות תוך בחינה מתמדת, אבל לא כאן תוכניות שהן בעצם אותה תוכנית מוצגות מדי יום, יומיים מקסימום. כמה תוכניות כלכליות צריך, כמה רפורמות בנושא הקרקעות, האם אין פה איזה תהליך שאפשר לקרוא לו נרקוטי. ככל שנוריד מיסים זה לא יספיק, כי תמיד שיעורי המס גבוהים מידי. אבל נעזוב את זה, כי מבטיחים לנו שביום חמישי יפרסם האוצר את תוכניתו, ואז נתייחס, אולי, אם יהיה משהו מעניין.

בכנס בנושא העסקה פוגענית שפורסם כאן אתמול ובעיתונים היום אמר יו"ר האגודה ליחסי עבודה: "בחלקים גדלים והולכים של שוק העבודה, במיוחד היכן שמועסק שיעור גבוה של עולים חדשים, בני מיעוטים, עובדים חסרי השכלה ואמהות חד-הוריות, קיימת תופעת ההעסקה הפוגענית, המזכירה דפוסי העסקה נחותים ומשפילים נוסח המאה ה-19". האם זה גם חלק מהתוכנית הכלכלית?

מדווח שמכון ברוקדייל פרסם שנתון על מצבם של בני 65 ומעלה בישראל, והפלא ופלא מצבם לא מזהיר כמו מצבה המדווח של הכלכלה הישראלית, כרבע מהם חיים מתחת לקו העוני. באמת לא נורא רק רבע כאשר נגיע לחצי יהיה על מה לדבר.  

פורסם גם שרבע מיליון אזרחים ישראלים שמוגדרים כחסרי דת אינם יכולים להינשא בישראל. שכידוע דיני האישות שלה בנויים על שייכות לקהילות דתיות. מי שאינו שייך לקהילה כזאת הוא מחוץ להסדרים הקיימים. אם ממשיכים את הרעיון העותומני של שייכות לקהילה כלשהי אפשר להגדיר קהילה נוספת של חסרי דת מוכרת, או אנשים שאינם רוצים להיות מוגדרים על פי דתם, ואז אפשר יהיה לשמר את המסגרת הקיימת, אם היא חשובה למישהו.

פתאום מתברר, לפחות כרגע, שמחירי בית מרקחת זולים יותר ממחירים שלא בבתי מרקחת. האישור למכירת תרופות בחנויות שמוכרות הכל היה אמור להוזיל את המחירים, מדווח שהמחירים דווקא גבוהים יותר. האם זה ישתנה בעתיד? אולי כן אולי לא. כעת זה לא מוזיל את המחירים.

אתמול התקשרה אלי אישה, עובדת עירייה, שמצוייה בחופשת לידה. נאמר לה בטלפון שהיא מועמדת לפיטורים כחלק מתוכניתיות ההבראה המחליאות. היא שאלה האם זה חוקי, כיון שאיני משפטן יעצתי לה לפנות לגורמים המתאימים. לדעתי אין אפשרות לפטר עובדת בחופשת לידה, אבל גם ההגנה הזו היא חלקית, כיון שהמעסיק מחויב להעסיק עובדת לתקופה של 45 יום לאחר חזרתה מחופשת הלידה. לא פעם מדווח על פיטוריי עובדת בהריון, כעת כנראה מתרחבים ומפטרים גם בחופשת לידה.

נסיים בידיעה שאותי, לפחות, עודדה משהו. עובדים במפעל לייצור צעצועים של מקדונלד`ס שבתו במשך יומיים כנגד תנאי העבודה המחפירים שלהם. השביתה הופסקה לאחר שרשת המזון הגיעה עימם להסכם: " השביתה הסתיימה לאחר שההנהלה הסכימה להוסיף 10.0% לשכר-העבודה הרגיל (שיהיה מעתה 17.5 סנט לשעה במקום 16 סנט עד כה), לקצר את יום-העבודה (יהיה מעתה 10 שעות בלבד), לשלם תמורת שעות-נוספות, לתת יותר היתרים לביקור בחדרי-השירותים, להסדיר חופשה שבועית בימי ראשון, ולשפר כללית את האווירה במפעל". זה מעט, אבל גם זה משהו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.