מדינה יהודית ודמוגרפית, ודובר האוצר מיותר

יוסי דהאן

בעיתון "הארץ" שני מאמרים באותו נושא.

אילן סבן, מרצה למשפט ציבורי באוניברסיטת חיפה, כותב כך על התיקון לחוק האזרחות:

"תומכי חוק האזרחות והכניסה לישראל מפזרים מסכי עשן. מה בסך הכל עשינו? אנחנו מסדירים הגירה. אלא שחוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה) אינו חוק הגירה – הוא חוק איחוד משפחות של אזרחים עם זרים. כל אחד צריך לראות עצמו כאילו היה מבקש להינשא לבן זוג זר, וישראל, מדינתו, היתה אומרת לו: או מדינה או משפחה. אתה רוצה להתחתן, עשה זאת שם – בארץ המחסומים וההתנחלויות, במקום של לחם צר ומים לחץ. ואין זה הכל. החוק גם מפלה על בסיס אתני: הוא חל, מעשית, רק על איחוד בני זוג של האזרחים הערבים של ישראל. דמיינו שאתם יהודייה ילידת טורקיה שרוצה להינשא ליהודי יליד ישראל, ושניכם מבקשים לגור בטורקיה, אך טורקיה אומרת לכם: יהודים לפלשתינה."

וחסן ג`בארין, עורך דין ומנכ"ל ארגון "עדאלה" מפריך את הדוגמה הדנית שכמה אקדמאים ישראלים מנופפים בה:

"חלק מתומכי החוק מנסים להצדיקו על ידי השוואתו לנהוג בדנמרק. זוהי השוואה מטעה – ראשית, כי החוק הדני מהווה חריג, והוא עובר בעצם ימים אלו ביקורת חוקתית שסביר להניח כי תביא לפסילתו. זאת ועוד, החוק הדני לא יוצר מסלולי אזרחות אתניים והוא אינו גורף כמו החוק הישראלי, שהרי הוא מאפשר שקילה פרטנית.

השאלה הרלוונטית היא אם תומכי החוק מוכנים לאמץ את כל מדיניות האזרחות וההגירה של דנמרק. תשובתם תהיה בוודאי שלילית, שכן הם מתנגדים להפוך את ישראל למדינה אזרחית כמו הדמוקרטיות המודרניות מהסוג הזה. דומה, כי חלק מאותם אנשי אקדמיה אימצו לעצמם תחביב חדש: הם היו לציידים המחפשים אחר טעויות ופגמים שבהם לוקות דמוקרטיות בעולם, כדי לאמצם ולהופכם לנורמה העליונה בישראל."

איך מייחצנים את תכנית הרפורמה של נתניהו, מוטי בסוק מ"הארץ" מדגים מדוע דובר האוצר מיותר.

"כשנתניהו ניהל את דיוני הרפורמה הם היו יסודיים מאוד. שר האוצר רצה לשמוע את כל הדעות, גם אם לעתים הן היו נוגדות. מפעם לפעם הוזמנו לדיונים עובדי משרד הנחשבים למומחים בתחום ספציפי זה או אחר.

גם בכר ניהל את הדיונים באופן יסודי ושיטתי. בכר, כך אומרים באוצר, ניחן בסבלנות רבה, והוא לא יניח לנושא עד שימצה אותו. לכל סוגיה עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת, בתחומי המס, מקרו-כלכלה, שוק ההון ועוד – ונדרשת מומחיות רבה. כשעלתה סוגיית אמנות המס עם מדינות אחרות נדרשה מומחיותו של קפוטא. בנושאי שוק ההון, נדרשת מומחיותו של בן שלוש, או בכירים באגף שלו, ובשאלות שיש להן השלכות על תקציב המדינה – מומחיותו של הבר".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.