חברה לישראל, בנק, חד הוריות

איציק ספורטא

אתמול התקשרו אילי מאיזו תוכנית ברדיו לדבר על תוכנית המיסים החדשה (ישנה, חדשה מה זה כבר משנה) טענתי שאיני רוצה לדבר עליה עד אשר תפורסם, עם כל הפיתוי לדבר על כך איני רוצה לעשות זאת כעת. מה שאנחנו יודעים שההטבות הישירות למשתכרי השכר הנמוך תהינה נמוכות כיאה למעמדם.

מי המסכן? כרגיל החברה לישראל של משפחת עופר, הנ"ל לא רק קונים במחירי סוף העונה (צים) אלא גם דורשים עוד ועוד עבור לפחות נכס אחד שעל פי ההסכם המקורי היה צריך לחזור לבעלות המדינה ללא תמורה כבר ב-2003. כעת הם דורשים פיצוי של 741  מיליון שקל עבור חלקם בבעלות על בז"ן. האוצר מוכן לשלם 523 מיליון, תאמרו איזה אוצר קשוח, הלוואי על כל עניי הארץ אוצר קשוח שכזה. אני מציע שכיון שהחברה לישראל כל כך מסכנה כל האזרחים צריכים להתגייס כדי לחלצם ממצבם הגרוע ואולי לאסוף כסף ולהגדיל את הפיצוי למשהו כמו מיליארד שקל, כי ליבנו אינו גס לנוכח מצוקה שכזו.

מי עוד מסכן? בנק פועלים, זה שפיטר מעל 700 עובדים כדי להיחלץ ממצוקתו, דווח על רווח של 926 מיליון שקל לרבעון אחד, יענו שלושה חודשים. מה נגיד ומה נדבר פטרו עוד כמה עובדים כדי שתהיו יעילים ותוכלו לשרוד בשדה התחרותי בו אתם פועלים. אני גם חושב שלמענכם בלבד ראוי להוריד את מס החברות ל-10% מקסימום כדי שחלילה לא תגיעו לפת לחם.

זכור לכם/ן שלפני ששנתיים הכריז האוצר הנדיב והדואג תוכנית לשילוב נשים חד הוריות בשוק העבודה, היו הרבה רעש וצלצולים, אבל מה 95% מהן לא נקלטו בשוק העבודה, ומרביתן לא משתכרות אפילו שכר מינימום. כל מי שעיניו בראשו היה אומר התוכנית נכשלה, אבל לא האוצר. לנציג האוצר בוועדת העבודה והרווחה הייתה תשובה טובה כמעט לכל שאלה: " מנגד טען נציג משרד האוצר, משה רב סימן טוב, כי האוצר נקט צעדים נוספים לשילוב האמהות החד הוריות במעגל העבודה, כולל הפחתת נטל המס וגירוש עובדים זרים". לא הבנתי, אבל אני כנראה טרם הגעתי לרמת ההתפתחות הקוגניטיבית הדרושה כדי להבין פעולות של משרד שמחלק מיליארדים ויותר מכך לבכיינים הרגילים במדינתנו (אלו שיש להם הרבה) ולעומת זאת מקצץ בעשרות אחוזים דמי מחייה מינימאליים למי שאין להם. אני מקווה להשתפר ולהבין בעתיד את הדברים הללו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.