• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

חוסר הקשר בין פנדמנטליזם אסלמי לפיגועים, על הפלות ופשע, חופש הביטוי נגד נשים והשוד של הקוסם

יוסי דהאן

Robert Pape, מרצה למדע מדינה באוניברסיטת שיקגו, בחן את כל פיגועי ההתאבדות שהתרחשו בעולם מאז 1980 ועד לשנת 2003, סך הכל 315 פיגועי התאבדות. פיגועים שבהם המתאבד או המתאבדת הרגו את עצמם במהלך הפיגוע. המסקנה שלו היא שהקשר בין פנדמנטליזם איסלמי לבין פיגועי התאבדות קלוש. הקבוצה שביצעה את מספר פיגועי ההתאבדות הגדול ביותר (76) היא המחתרת הטמילית בסרי לנקה, קבוצה לניניסטית מרקסיסטית שחבריה אנטי דתיים. גם בקרב המוסלמים, מספר פיגועים שביצעו קבוצות חילוניות כחזית העממית לשחרור פלסטין, גדודי חללי אל אקצה ומפלגת הפועלים הכורדית מגיע ליותר משליש ממספר הפיגועים.

המטרה המשותפת לכל פיגועי ההתאבדות היא חילונית. קבוצות אלו מעוניינות לגרום לכך שכוחות כובשים זרים ממדינות דמוקרטיות יעזבו את אדמת מולדתם. מדינות דמוקרטיות פגיעות במיוחד לפיגועי התאבדות.

ארגון החיזבאללה לא היה קיים לפני פלישת ישראל ללבנון ב 1982 והתחיל את פיגועיו רק לאחר מכן, לפני ההתנחלויות המסיביות בשטחים, הפלסטינים לא ביצעו פיגועי התאבדות ופיגועי התאבדות לא התרחשו בעירק לפני שכוחות אמריקאיים הוצבו שם. (תודה לאופיר עבו על ההפנייה).

"Freakonomics" הוא ספר חדש מעורר מחלוקת של כלכלן צעיר מאוניברסיטת פרינסטון, Steven Levitt ושל העיתונאי סטיבן דבנר. לויט מבצע ניתוחים כלכליים מעניינים של סוגיות חברתיות. אחד הממצאים שלו הוא כי מה שגרם לירידת הפשיעה בארצות הברית בשנות התשעים, לא היה נוכחות משטרתית יעילה יותר או חוקים מחמירים לרכישת נשק, אלא פסיקת בית המשפט העליון האמריקאי שני עשורים לפני כן שהתירה הפלות. הטיעון של לויט הוא: קיימת הסתברות גבוהה יותר שילדים לא רצויים יהפכו לפושעים, לגליזציה של הפלות הפחיתה את מספרם של ילדים לא רצויים, לכן הפלות גרמו לירידה בשיעור הפשיעה. מה שגרם לשמרנים המתנגדים להפלות לרתוח מזעם וללילברלים לזהות בהסברו של ליויט נימה גזענית. הספר של לויט עוסק בשאלות מעניינות אחרות, כיצד הורים ממעמדות וגזעים שונים בוחרים את שמות ילדיהם, מיהם המתמודדים במשחק הטלוויזיה "החוליה החלשה", שמופלים לרעה על ידי המשתתפים האחרים במשחק? ואם סוחרי סמים מרוויחים כל כך הרבה כסף מדוע הם חיים עם אימותיהם. לויט שניתח יחד עם סטודנט שלו רישומים של רשת סמים בשיקגו מצא שהמבנה הארגוני שלה דומה במידה רבה לזה של רשת מקדונלד. המנהיג מרוויח כ 100 אלף דולר בשנה, והפועלים הפשוטים המוכרים קראק בקרן הרחוב מרוויחים 3.30 דולר לשעה, פחות משכר המינימום. ההסתברות שלהם להיהרג במהלך הפעילות הזו הוא 1 ל 4. אז מדוע הם עושים את זה? לדעת לויט, זה כמו טורניר, בגלל הסיכוי לעלות לשלב הבא ולהגיע לקצה הפירמידה.  

תומס נגל, אחד הכותבים הפילוסופים החדים והמעניינים ביותר, כותב על ספרה החדש של קתריין מקקינון, משפטנית ותיאורטיקנית פמיניסטית מרכזית. שם הספר "Women`s Lives, Men`s Lives". על עמדתה הייחודית של מקינון כותב נגל:

"היא מגיעה מהשמאל, והאנט ליברליזם שלה, כמו האנטי ליברליזם של מארקס, מתנגד לזכויות האישיות שאינן אלא כסות אידיאולוגית על מנת להגן על מבני השליטה הקיימים. במקרה של מארקס, המטרה הייתה זכויות הקניין הפרטי וההליך המשפטי, שאליהם הוא התייחס כאמצעים של שליטה מעמדית. אצל מקקינון, הזכויות הן חופש הביטוי והזכות לפרטיות, והשליטה שזכויות אלו מחזקות היא שליטה מינית. הקריירה שלה הוקדשה להלחם בשליטה הגברית, לא ככזו השוללת זכויות אישיות מנשים, אלא כשליטה מבנית עמוקה שמגדירה את ההבדלים בין המינים ואת המשמעות של מושג המין". נגל המשבח טיעונים מרכזיים של מקקינון, אבל מבקר אותה על המהלך שמציב את המדינה במרכז המאבק נגד אי שוויון בין המינים גם במחיר העלול לגורם לפגיעה בזכויות של יחידים.

ובחזרה לביצה המקומית, מי שרוצה להבין מה משמעויותיה החברתיות והכלכליות של רפורמת המס של נתניהו שיקרא את הניתוח של גדעון עשת, אחד העיתונאים הכלכליים היחידים שאפשר וכדאי לקרוא בעיתונות העדר הכלכלית הישראלית בעלת המחשבה האחידה.

כנראה שיעניין אותך גם: