ממי לוקחים ולמי נותנים

איציק ספורטא

מדווח בגלובס על מחקר (אנסה להשיג את המחקר עצמו) של לאה אחדות, צבי זוסמן, מירי אנדבלד ורפאלה כהן, שהוצג בכנס השנתי של האגודה לכלכלה, המגלה את מה שלא אמור להפתיע אתכם/ן. "המחקר מראה, שמתקציב 2002 ועד תקציב 2005, פעלה המדיניות הכלכלית של הממשלה להפחתת ההכנסה בעשירון התחתון, בשיעור מצטבר של 5% במונחים ריאליים, שהם 383 שקל בחודש. לעומת זאת, תרמה המדיניות התקציבית של הממשלה להעלאת ההכנסה הריאלית של העשירון העליון בשיעור של 5%, שהם 1,615 שקל לחודש".

"אחדות וזוסמן מדגישים, כי עד כה נדונו הצעות התקציב מבחינת השפעותיהן על הצמיחה ועל יציבות המחירים. לא היו קיימים נתונים שיציגו את ההשפעה הכוללת של מדיניות המיסים, ההוצאות החברתיות והקצבאות, על אי-השוויון. התקציבים שבשנים האחרונות פעלו להגדלת אי-השוויון, פעלו גם להאטת הצמיחה, בגלל ההשפעות השליליות של אי-שוויון גבוה על קצב הצמיחה".

בחנו דברים אלו לעומת הדברים הנאמרים יום ולילה על ידי קובעי המדיניות הכלכלית ונושאי הכלים שלהם בתקשורת ומצאו את ההבדלים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.