בגרות בשבירת שביתות והחוג להחדרת המוצר

יוסי דהאן

לפני כחודש כתבה כאן שירה אוחיון על שאלה מתוך בחינת הבגרות האחרונה באזרחות.

"ארגוני העובדים בישראל הכריזו על שביתה כללית במשק. השביתה כללה בין השאר סגירה של נמלי הים והאוויר. הסחורות ליצוא "נתקעו בנמלים", ולחלק מהן נגרם נזק. היצואנים פנו לבית הדין הארצי לעבודה בדרישה שיורה לעובדי הנמלים לחזור מיד לעבודה סדירה. בית הדין נענה לדרישתם והוציא את הצו המבוקש. עובדי הנמלים שחררו את הסחורות ליצוא, אך סרבו לחזור לעבודה סדירה.
– ציין והסבר על איזו זכות התבססו היצואנים בדרישתם. נמק את תשובתך על פי האירוע.
– ציין והסבר מהו העיקרון שנפגע בגלל הסירוב של עובדי הנמלים לחזור לעבודה סדירה. נמק את תשובתך על פי האירוע."

שירה הסבירה על ההטיות האידיאולוגיות של השאלה הזו שנדמה שנכתבה על ידי היועץ המשפטי של האחים עופר.

אם התלמידים לא הפנימו את המסר אודות זכותם של המעסיקים לזכויות יתר ומופקרותם של העובדים, משרד החינוך דואג לחדד את המסר ולהפוך אותו לאקטואלי יותר. נערה ונער ישראליים בוגרים צריכים להבין כמה חסרי אחריות ונעדרי מוסר מוריהם הנאבקים נגד פיטוריהם, ומדוע שבירת שביתה היא התנהגות שמן הראוי שכל תלמידה ומורה חייבים לאמץ.

על פי יולי חרומצ`נקו ב"הארץ" במבחן הבגרות באנגלית שהתקיים אתמול הובא טקסט מה"ניו יורק טיימס" "המספר על מרצה למוסיקה, מסורה במיוחד, ראש המחלקה למוסיקה באוניברסיטת סידני. המורה היתה טובה ומסורה כל כך, נכתב, שאפילו כשהוטלו קיצוצים תקציביים חריפים על מחלקתה היא נמנעה מלסגור קורסים, ובמקום זאת לימדה בחינם. כשרוב המורים האחרים נערכו לשביתת מחאה, הזדעזעה המרצה מהרעיון, ונזפה בחבריה השובתים. שכן ביטול אפילו שעת לימודים אחת הוא בעיניה טרגדיה".

הפרופ` יעקב כץ, יושב ראש המזכירות הפדגוגית ויועצו לשעבר של נתניהו, טען כי הבחינות חוברו על ידי מכון סאלד, אני משער שאנשי מכון סאלד יטענו שלא הייתה להם שום כוונה לכתוב מבחן בעל הטייות אידיאולוגיות, זו בדיוק הבעיה. איך הפכו הערכים המרכזיים הניאו ליברליים הברוטליים ביותר למובנים מאליהם, לחלק מתפיסת המציאות, גם של אנשים שמדיניות זו פוגעת פגיעה חמורה באינטרסים הישירים שלהם.

ואם דנים בהשתלטות ההיגיון הכלכלי על ההיגיון החינוכי והסחרה של החינוך, הדבר החם הבא באוניברסיטאות הישראליות, ביטול המחלקה לפילוסופיה והקמתה של המחלקה לשירות לקוחות באדיבות "פלאפון".  ביטול המחלקה לבלשנות והקמת הפקולטה ל"עיצוב והחדרת המותג" בחסות אורנג`.
 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.