"דרוש מנהיג" בגודל קופסת טלוויזיה

שלומית ליר

למרות הפתוס הבומבסטי העומד מאחורי הרעיון להתגייס למשימה לאומית חשובה של גילוי מנהיג בתוכנית טלוויזיונית ממוסחרת לעייפה, התוכנית "דרוש מנהיג" הצליחה לספק בידור טלוויזיוני ששכר בצדו – לפחות באופן דומה למעקב אחר סרט שעלילתו מבושלת מראש, מתוך עניין בתלבושות, במשחק, ובתפאורה. הסקרנות שיצרו פניהם ודעותיהם השונות והמגוונות של המועמדים, והעניין שנוצר תוך התבוננות בתבניות שנחשפו במהלך התוכנית: דריסת החלש והשונה, (ואדים), הליכה עיוורת אחר מנהיגות עיוורת, ואחווה נשית, אינם מצליחים לטשטש את התחושה שמדובר במוצר בידורי מכור מראש שמאחוריו עומדים אינטרסים כלכליים.

אחת הבעיות של התוכנית הייתה בהולכה שולל. שכן כל עוד אנו נשארים במסגרת בידורית, דיינו. אולם כאשר תוכנית טלוויזיה מתיימרת לטפל בסוגיות חברתיות ולבחון מנהיגות צעירה וחלופית, רצוי שהיא תתייחס בכבוד לצופים ולמשתתפים ותבוא לעניין מתוך מקום נקי. אולם, לא כך הוא. גרוד קל של פני השטח גילה שאנו צופים במשחק מכור, שבו משתתפים מאותה קבוצה נמצאים גם במעמד של שיפוט, גם במעמד של עידוד וגם במעמד של שחקן. כך, לגמרי במקרה, יוצא שהמרכז הבין-תחומי מארח את התוכנית, אחד מראשיו משתתף בה כשופט, ומירב בן ארי, המנהיגה הנבחרת, הנה תלמידה ופעילה חברתית במרכז שדרך אגב, גם יממן  את לימודיה לתואר נוסף. טוב נו, הלוא ישראל היא מקום קטן, שבו כולם מכירים את כולם, הלא כן?

מתח נוסף שנוצר בתוכנית נובע מהסתירה בין הגיוון שעולה מתוך המפגש עם המתמודדים ותפיסת עולמם, והאופן שבו פנל השופטים הגברי והכוחני בעיקרו, משטח ומקטין את המועמדים ותפיסת עולמם לתבנית מחשבתית אחידה. כלומר, אם לרגע העזו הצופים לחשוב ולהפנים את העובדה שיש מקום בישראליות לשוני ולגיוון, שזה מקור הכוח והאפשרות היחידה להמשיך באופן דמוקרטי הלאה, באה התוכנית ומוחה בהרף עין מחשבה סוררת זו, בעודה שבה והופכת את העולם למקום מוכר ובלתי מאיים שגודלו כגודל קופסת הטלוויזיה שלנו. וכל מי שהעז לחשוב אחרת, להציג נקודת מבט שונה, להביא משהו אותנטי מהבית – קיבל את נזיפת הנו, נו, נו שלו מחבר השופטים המ-ז-ו-ע-ז-ע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יוני

    הסידרה ממש לא טובה!