עידכון: תגובתנו לכנס השנתי של האגודה הישראלית לאנתרופולוגיה 2005

נורית חג`ג`, ג`עפר פרח

קואליציית "אחותי-הקשת הדמוקרטית-המזרחית-מוסאווא" נגד האפרטהייד באנתרופולוגיה הישראלית הגישה במרץ 2004 תלונה למבקר המדינה, העוסקת בהיעדרם הכמעט-מוחלט של חברי סגל מזרחים/יות ופלסטינים/יות מהרכב המחלקות לאנתרופולוגיה, בהפרה השיטתית של זכויות הקניין הרוחני והתרבותי של קהילותינו, ובהעדרו של קוד אתי מן המחקר והכתיבה האנתרופולוגית בישראל.

אנו מציינים, שככל הנראה, הלחץ הבין לאומי על האגודה האנתרופולוגית הישראלית (להלן, "האגודה") מתחיל לשאת תוצאות חיוביות. סקרנו בעיון את תכנית הכנס והרכב המשתתפים, והשווינו אותו לתכניות והרכבי משתתפים של כנסים קודמים (ראו http://www.anthropology.org.il/ ), וניתן לציין, שהכנס השנה מוקדש ברובו לדיון בסוגיות המעסיקות את האוכלוסיה המנוחשלת הלא-אירופאית של ישראל, עם התמקדות על זהות מזרחית.

אנו שבעי רצון מכך, שמארגני הכנס עשו מאמץ מיוחד לאתר חוקרים וחוקרות מזרחיים ופלסטינים אזרחי ישראל, מדיסציפלינות רבות ומגוונות, ולתת להם במה להציג את מחקריהם בכנס.

מאידך, אנו מציינים בצער, שאין תכנית הכנס מעידה על שינוי כלשהו באופן חלוקת התקנים האקדמיים באנתרופולוגיה, כך שישקפו את העובדה, שכשני שליש מאזרחי ישראל מוצאם אינו אירופאי או אמריקאי.

ניתחנו את התפלגות המשתתפים/ות בכנס, הן על פי דיסציפלינות, והן על פי מוצא אתני-לאומי-מגדרי של הדוברים/ות. מבדיקת טבלאות ההתפלגות ניתן להבחין, שמרבית משתתפי הכנס הנושאים בתקנים אקדמיים, עם או בלי קביעות, הם אשכנזים.

·        רק אחד מהאנתרופולוגים המשתתפים בכנס הוא מזרחי בעל תקן אקדמי עם קביעות, וגם בקביעות זו זכה רק לאחרונה.

·        מספר האנתרופולוגיות המזרחיות בעלות תקן אקדמי עם קביעות המשתתפות בכנס עומד על אפס.

·         מספר האנתרופולוגים המזרחיים בעלי תקן המוליך לקביעות המשתתפים בכנס, גברים כנשים, עומד על אפס.

·        מספר הפלסטינים-ישראליים, גברים כנשים כאחד, בעלי תקן אקדמי כלשהו המשתתפים בכנס, עומד על אפס. 

למצער, הכנס, לכן, אינו מהווה תשובה לתלונה המקורית שהגישה הקואליציה למבקר המדינה במרץ 2004. למקרא תכנית הכנס, אם כך, ניתן להסיק, שהאגודה האנתרופולוגית הישראלית מעדיפה למלא את תכנית הכנס השנתי שלה בשמות בעלי גוון מזרחי, מאשר לשנות את המדיניות המפלה של חלוקת תקנים אוניברסיטאיים באנתרופולוגיה, ולהפסיק לנכס את זכויותינו הקהילתיות על תרבויותינו.

נורית חג`ג`, מנכ"לית, "הקשת הדמוקרטית המזרחית", 03-524-7702

ג`עפר פרח, מנכ"ל, "מרכז מוסאווא-לזכויות האזרחים הערבים בישראל", 04-869-9587

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.