מיומנו של מובטל

מיכה רחמן

היום יום ראשון 3.4.05 התייצבתי בפעם הראשונה בלשכת בתעסוקה. קודם כל צריך להירשם. בדרך אל החדר של האקדמאים עוברים בחדר של הלא אקדמאים, שם כולם יושבים בשקט, רק התור קצת ארוך. אחרי ששמעתי את מסלול הייסורים הצפוי לנו האקדמאים, חשבתי על הגרוע הרבה יותר המצפה להם בדרך לקבלת דמי האבטלה הנכספים.

נרשמתי. מחכים בתור הרבה זמן, אח"כ פקידת הקבלה מקציבה לך כמה שניות להרשמה, אין זמן לשאלות בנושא כלשהו הנוגע לקבלת דמי האבטלה, ובודאי שאף אחד לא מעלה את נושא חיפוש עבודה חדשה. קיבלתי זימון לפגישה בנושא ביטוח לאומי ודרכי הגשת התביעה לדמי אבטלה ביום רביעי הקרוב, הפגישה חובה.

יום רביעי 6.4.05 פגישה בנושא הביטוח הלאומי. הייתה הרצאה מסודרת ויפה בה לימדו אותנו שני דברים: האחד, כל מה שצפוי לנו אם נסרב לקבל עבודה, השני איך להגיש תביעה לביטוח הלאומי. רוב ההרצאה הוקדשה למה שקרוי היום "סירוב". בלשון נקייה ובשפה יפה קיבלנו את הגזירות החדשות של ביבי, אבל מפי הדוברת, כנראה מנהלת סניף לשכת התעסוקה המקומית, הכול נראה חלק ויפה כאילו דיברו על "זכויות" שיש לנו, המובטלים, מאז ומתמיד. אדם חייב להיות מוכן ומזומן לצאת לעבודה מתאימה במשרה מלאה מיד כשיידרש. יש מעט יוצאים מן הכלל. רק מצב בריאותי קשה ורק באישור של רופא שירות התעסוקה, יכול לפטור אותך מעבודה המוצעת לך. אמנם (ורק לאקדמאים) חייבים להתאים לך עבודה לפי ההשכלה, אבל, להלן כל התנאים בהם גם אקדמאי (!) צריך לצאת לכל עבודה כולל עבודה גופנית "שחורה":

·        מי שעבד בעבודה נחותה מהשכלתו בכמה שנים אחרונות. 

·        מי שמתחת לגיל 35 אחרי חודשיים בלשכה,  מותר להפנות אותו לכל עבודה.

·    מותר להפנות כל אחד לעבודה ברדיוס של עד שישים ק"מ ממקום המגורים.

מה פירושו של "סירוב"? הפחתת 30 ימים מדמי האבטלה ודחייה של שלושה חודשים במתן דמי אבטלה אם עדיין מגיעים לך. מכסימום ימים שמותר לקבל דמי אבטלה 175 יום. כל זה לאקדמאים ומה עם אלו שבחדר השני, שצריכים מראש לקבל כל עבודה?

יום ראשון 15.5.05 היום קיבלתי מכתב ראשון מהביטוח הלאומי. במכתב נאמר לי באופן חד וחלק שאיני זכאי לדמי אבטלה בגלל שהתפטרתי מרצוני ואני רשאי לפנות לבית הדין לעבודה. ניסיתי מיד לטלפן לפקיד בביטוח הלאומי אבל אי אפשר להשיג את המשרד. לא די שפיטרו אותי (בניגוד מוחלט  לרצוני), עכשיו גם איזה פקיד/ה היושבים אי שם ב"טירה המרוחקת" של הביטוח הלאומי ובלתי ניתנים להשגה, החליטו שהתפטרתי מרצוני. עדיין לא ברור לי למה ואיך. אולי פשוט לא קראו את כל המסמכים המפורטים ששלחתי אליהם (13 טופסי משכורת אחרונים, מכתב פיטורים, תלוש פנסיה, ועוד 14 טפסים אחרים). הפקיד/ה קובעים אוטומטית, קודם כל, שמגיש התביעה איננו זכאי. חובת ההוכחה מוטלת עליך,  ובינתיים אין דמי אבטלה. שלחתי מכתב זועם, אני עדיין מחכה לתשובה, וחושב כמה זמן צריך להקדיש וכמה כסף לעורך דין, כדי לפנות אל בית הדין לעבודה. ובקיצור, סיכום חוויות של מובטל (המוגן יחסית בשל גילו המתקדם): הרבה תירוצים ניתנים כדי לא לתת דמי אבטלה, צריך לעבוד קשה וגם אז לא בטוח שתקבל אותם, המדינה (בהנהגת ביבי) לא פריירית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מרים

    אני בת 47 כיום לכמה ימי אבטלה אני זכאית ?