מרגלים, רצח, חד צדדיות, מרקס ומס ירושה

איציק ספורטא

אז על מה לכתוב היום? השחיתות בכלל, אולי על מודיעין עסקי? או על חד צדדיות כמדיניות, הפעם בחינוך, או אולי על רצח חסר הבחנה ברחובות ורמלה? אולי לסטות מכל זה ולהזכיר את מרקס ומס ירושה?

אז מה אנשי עסקים מרגלים אצל מתחריהם. דיבר כרגע פרופר ברדיו ואמר שאי אפשר לדבר על מוסר ועסקים בעולם הגלובלי שבו תחרות קשה. נו אז אי אפשר לדבר, זאת אומרת שהעיקר לעשות ולא להיתפס. מי שנתפס אולי ישלם משהו, אז מה ההבדל בין סוס טרויאני לחמור חבשי?

נערה נרצחה ברחובות, וכולם דברו על זה יום וחצי, היום דווח שנרצחה ילדה בת ארבע ודודתה, על זה ידברו כנראה קצת פחות. אתמול הופיעו מומחים שדרשו יד קשה, הרתעה וענישה לעבריינים, גם צעירים. כאילו שזה יפתור משהו, ההנחה שנער שעושה מעשה יושב וחושב ומחשב את סיכויו להיתפס ואת העונש שיקבל היא לא מדוייקת. בישראל ב-1992 היו 91 מעשה רצח, ב-2002 227 וב-2003 206 עליה של פי 2.3 בעוד האוכלוסיה גדלה רק ב-30%.

שרת החינוך מאיימת שתבצע את רפורמת "כח המשימה הלאומי" באופן חד צדדי. כמובן שאינה יכולה לעשות זאת בכל המדינה וסביר שתיתן תנאים מיוחדים לרשויות שיסכימו לחד צדדיות הזאת באמצעות תקציבים רבים, כדי להוכיח שהרפורמה אפשרית וכדאית. החד צדדיות כמדיניות גם היא תוצר של החשיבה העסקית שבה רק המנהלים יודעים מה טוב ולכן לא צריך לשתף אף אחד בהחלטה.

ידידה שלחה לי כתבה מהניו יורק טיימס שבו מתגעגע הכותב למרקס ולמאבק המעמדות, רק הפעם בין המשכילים ללא משכילים. לטענת הכותב אליטת המידע שולטת באמצעי הייצור. השכר החציוני של בוגר הרוורד הוא 150000 דולר לשנה ורק שלושה אחוז מן הסטודנטים במכללות היוקרתיות באות מהמשפחות העניות ששיעורן באוכלוסיה כרבע. כמו כן הוא מוצא שבחברת המידע התודעה הכוזבת פורחת. ככל ששכר הלימוד יותר גבוה כך טוענים הסטודנטים לסולידיות עם המדוכאים. פועלי העולם הבלתי משכילים התאחדו. לא שהכותב מסכים למאבק מעמדי מתמיד אבל בכל זאת הוא טוען שיש בניתוחו של מרקס כמה נקודות טובות.

מאמר אחר דן בספר שבדק כיצד בוטל למעשה מס הירושה בארה"ב. הוא משרטט את הדרך בה הימין פעל ולעומתו חוסר היכולת של הדמוקרטית ואחרים להתמודד עם הטיעונים והסיפור שסופר על ידי מתנגדי המס. כידוע בישראל אין מס כזה, וכאשר וועדת בן בסט הציעה להטיל אותו נזעקו כולם כדי לבטל את האפשרות שיהיה מס כזה בארץ.

מס ירושה הוא אחד המיסים הפרוגרסיביים ביותר במערכת המס האמריקאית, רק אחוז קטן מן האנשים משלם אותו. הרעיון הוא שאנשים צריכים לעמול כדי לצבור הון, יורשים אינם עושים זאת, אם כן אין להם זכות מלאה על ההון הזה. מה שעשה הימין הוא הפך את המס למשהו לא הוגן וקרא לו מס מוות, כאילו ממסים את המתים ולא את החיים. כמו כן נטען שאסור לגבות מס כפול, אף שכל הזמן אנחנו משלמים מס שכזה. למשל אנו משלמים מס הכנסה, ובישראל, מע"מ כאשר אנו קונים משהו, במקומות אחרים מס קנייה או מיסים אחרים.    

אחד הקטעים המעניינים במאמר הוא ראיון עם אדם, נורקוויסט, שמתנגד לכל מס ,לא רק למס ירושה, שטען שכיון שרק אחוז קטן מן האנשים משלם מס (2% מן האנשים) הטלתו עליהם משתמשת במוסר שהביא לשואה. ואז נשאלה השאלה, אתה משווה את מס הירושה לשואה? ואז הוא ענה שהמוסר המאפשר לעשות משהו לקבוצה קטנה דומה לטיעון המוסרי שגרס שהשואה היא בסדר כיון שלא כולם היו לה למטרה, אלא רק אחוז קטן. מעניין אם גם בארץ טיעון השואה היה עובד.

ההצלחה של ביטולו למעשה של המס היא לא רק בטיעוני הימין המופרכים אלא בפרגמאטיות של השמאל שכאילו איבד את המסר העקרוני שלו, ומנסה להתפשר עם מי שאינו רוצה להתפשר אלא מנסה לשנות את העולם. לא בטוח שאני מסכים אבל יש משהו בכך. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.