זה לא הסוס זו התולעת

יוסי דהאן

מזמן לא היה כאן ביטוי לשוני שעורר פרץ עז כזה של יצירתיות כמו "הסוס הטרויאני".

ובכל זאת, שני מאמרים מתוך y-net – נקודת מבט קצת אחרת על הפרשה.

"זה לא הסוס – זו השיטה" של דני גוטווין.

"השערוריה הנוכחית מבליטה את המוסר הכפול של העיתונות ועולם העסקים הישראלי, בבואם לדון בבעלי ההון מכאן ובעובדים מכאן. "חשיפה" של מובטל העובד בחשאי, בעודו מקבל דמי אבטלה, הופכת צידוק להחמרה דרקונית באמות המידה לזכאות לביטוח האבטלה, אם לא לביטולו המיידי. שביתה בנמלים או ברשויות המקומיות גוררת תביעה להגבלת זכות השביתה, ואם בית-הדין לעבודה מגן עליה, תיכף מתייצב אחד מאבירי השוק החופשי בתביעה לפיזורו. 

והנה, לא שמענו שהמסקנה המתבקשת מפרשת "הסוס הטרויאני" היא הצורך בריסון "הקפיטליזם התחרותי" או "השוק החופשי". איש גם לא נזעק להודיע ש"נמאס" וש"השיטה פשטה את הרגל", תוך שימוש באוצר ביטויים – מ"מאפיה" ועד "גנגסטרים" – השמורים בדרך כלל למתקפות על ועדי העובדים".

"תולעת מוסרית" – של יורם-בר קובץ.

"תשומת הלב התקשורתית האדירה לה זכתה פרשת הריגול התעשייתי , מצליחה להאפיל על פרשה חמורה לא פחות, המתרחשת זה עשור שנים. גם בה מעורבות החברות המובילות והמצליחות במשק הישראלי, חלקן מוזכרות בפרשת הריגול הסנסציונית. בישראל 2005, מתברר, מתבצע סחר גלוי וחופשי בבני-אדם. האמצעי פשוט, ומכונה בפי כל "חברות כח אדם"".  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.