מי ששותק הוא שטן אילם

יוסי דהאן

קראתי הבוקר ב"הארץ" שמפעל האריגה שהקימה העמותה לשיפור מעמד האשה בלקייה הוצת. כותרת הידיעה הייתה "הגברים רצו שהנשים יישארו בבית, אז הם שרפו את המפעל". מפעל האריגה שהקימה עמותת הנשים המפעל מעסיק 165 נשים מלקייה ומישובים בדווים בלתי מוכרים אחרים מהאזור. הוא קרוב לוודאי המעסיק הגדול ביותר של נשים בדוויות בנגב כולו, שרמת האבטלה שלהן היא בין 85% ל-89%. זו לא ההתנכלות הראשונה למפעל ואתמול קיימו הנשים כנס נגד האלימות כלפי העמותה. "מי ששותק הוא שטן אילם", הכריז השלט על הבמה.

"יש אנשים שרוצים שהנשים יישארו בבית ולא יצאו", אומרת עטאף אבו סעד גזברית העמותה. "יש קינאה אצל הגברים, מה פתאום אשה נוהגת באוטו, מה פתאום הן לוקחות מאתנו את ההנהגה. אנחנו מכוונים את הקריאה שלנו לקהילה. העמותה הזו נתנה עבודה לנשים, בזכותה באו לבקר כאן 5,700 אנשים בשנה שעברה, רצינו לעורר שיח בתוך הקהילה, למה זה קרה", אמרה אתמול עמל א-סאנע, מייסדת העמותה.

לפילוסופית סוזן אוקין שהלכה לעולמה לפני שנה יש מאמר, שלאחר מכן הפך לספר, "האם רב תרבותיות רעה לנשים?"
אוקין מבקרת גם את הליברלים וגם את הפמיניסטיות בסוגיית רב התרבותיות. כלפי הליברלים הרב תרבותיים המעוניינים להגן על זכוית קבוצותיות היא טוענת שהם מתעלמים מההפליה והמגבלות שסובלות מהן נשים בתרבויות מיעוט שונות, הפלייה זו נעשית בעיקרה בתחום הפרטי, בתהליכי החברות ובחיי המשפחה. כלומר ההגנה הליברלית על זכויות הפרט המסתכמת באיסור הפלייה רשמית אינה מספיקה למנוע את דיכויין של נשים.

כלפי חלק מהפמיניסטיות טוענת אוקין, כי רגישות היתר שלהן כלפי הבדלים בין תרבויות והניסיון להמנע מאימפרליזם תרבותי אינה ניתנת להצדקה. טענות על הפליות בין נשים וגברים בתרבויות מיעוט נדחות על ידיהן כיוון שיש בכך ניסיון לכפות על התרבויות הללו אימפריליזם ליברלי מגונה. לטענת אוקין הרכנת ראש בפני הגיוון התרבותי ואימוץ עמדה של יחסיות תרבותית, יכולים לגרום לנשים ולנערות נזק רב.

האלימות כלפי הנשים לא נועדה להגן על "התרבות הבדווית". אין "תרבות בדוויות" או "תרבות" בכלל, יש פרשנויות שונות ומאבקים פנימיים המתנהלים בתוך הקבוצה התרבותית על הגדרתה. במקרה הזה חלק מקבוצת הגברים השלטת שרף את המפעל על מנת למנוע שינויים הפוגעים באינטרסים שלהם וגורמים להם לאבד את השליטה בקבוצה, וזאת על מנת למנוע מהנשים הבדוויות להיות שותפות להגדרה ולעיצוב הקהילה והתרבות הבדוויות. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.