השכר, עלה, ירד, נשאר אותו דבר, תלוי בעיתון

איציק ספורטא

אחר הצהריים ביקשתי לבדוק האם יש נתונים חדשים על השכר הממוצע במשק, במקום לפנות ישירות ללמ"ס בדקתי מה קורה באתרי האינטרנט של העיתונים. להלן הכותרות: ב-YNET נתבשרנו "השכר הממוצע עלה במרץ ב-2.8% ל-7,201 שקל". שמחה אחזה בי הכל כל כך טוב. ואז במקרה נתקלתי בכותרת של גלובס שם נכתב: ירידה של 0.7% בשכר הממוצע במשק בחודש מארס ל-7,201 שקל". התחלתי להתבלבל עלייה או ירידה, אבל חשתי ביציבות מה כי המספר 7201 נשאר בשתי הכותרות.

 כאשר חשבתי שהכל בא על מקומו בשלום ופניתי לכותרת בעיתון "הארץ" שוב חשתי מבולבל, נכתב שם: "השכר הממוצע שמר על יציבות ברבעון הראשון של השנה – הסתכם ב-6,625 שקל ברוטו". עכשיו כבר באמת לא הבנתי מי נגד מי, גם המספר 7201 נעלם, ופתאום אין ירידה ואין עלייה.

חשבתי עצמי שעלי לשים את מבטחי במעריב, NRG, שידוע במלחמתו בשחיתות וקראתי זאת: "השכר הממוצע במרץ עלה ל-7,201 שקל בחודש", שוב עלה ושוב חזר מספר הקסם. מה קורה פה? ואז לא נותרה בידי ברירה ופניתי לדווח המקורי של הלמ"ס, רוב המספרים נמצאים שם אבל נראה שכותבי הכותרות לא קראו את הדיווח המקורי ולכן הם בחרו ככותרת משהו שנראה להם מושך את העין. חלק מן הכותרות ממש מטעות והאחרות סתם בוחרות להדגיש משהו מסוים. בכלל בנושאים האלה עדיף לקרוא את המקור ולא העתקים כאלה או אחרים.

אכן השכר ירד וגם עלה, הוא עלה לעומת פברואר במחירים שוטפים, ללא התייחסות לאינפלציה. הממוצע ברבעון הראשון השנה היה נמוך ב-0.7% מברבעון האחרון בשנת 2004. וב-1.4% מן הרבעון המקביל אשתקד. העלייה הצפויה השנה היא של 1.2% לכל השנה. כמו תמיד אני אוהב לבדוק מה אחוז המשתכרים פחות מחצי מהשכר הממוצע, האחוז הוא 27.1% שמשתכרים 1929 שקלים לחודש בממוצע. תעשיות המככבות מצויות בלוח חמש בדו"ח וכוללים 50% מהמועסקים בשרותי אירוח ואוכל. 36.8% מהעובדים בחקלאות, 35.8% בשירותים עסקיים, ו-36.5% בשירותים קהילתיים, חברתיים ואישיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.