הידעתם ששדדו לנו 30% מהפנסיה?

ברברה סבירסקי

דבר השוד התפרסם ב-19.4.2004 באתר האינטרנט של אגף שוק ההון, ביטוח וחסכון של משרד האוצר (חוזר פנסיה 2004/9). מאז, קרנות הפנסיה החדשות פועלות על פי תקנות חדשות. מי מאיתנו קרא את החוזר? ואם קראנו, מי מאיתנו הבין?

נזכור: עד 1995 היו פנסיות דור א`, באמצעות הקרנות "הוותיקות". הן הבטיחו, בתום 35 שנות עבודה, פנסיה בגובה של 70% מהשכר שנחשב לצורך פנסיה.

ב-1995 יצרו את "פנסיה דור ב` ", באמצעות הקרנות "החדשות". פנסיונרים דור ב` אינם יודעים בדיוק כמה יקבלו, אבל הם יכולים להעריך את הסכום, שכן 70% מכספי הקרנות החדשות היו מושקעים באגרות חוב ממשלתיות מיועדות עם תשואה של 5.05% לשנה (היתר מושקע בשוק ההון).

בשנת 2003 אישרה הכנסת "רפורמה" במערכת הפנסיה, שפגעה גם בקרנות "הוותיקות" וגם ב"חדשות". מעכשיו, גובה הפנסיה עולה ויורד (גם לאלה שכבר פרשו לגמלאות) בהתאם למאזן האקטוארי של קרן הפנסיה (יכולת הקרן לשלם פנסיה בעתיד). בנוסף על כך, עמיתי הקרנות "הוותיקות" חויבו לשלם דמי ניהול נוספים, שהקטינו את הפנסיה ב-1.75%. לבסוף, "הרפורמה" שינתה את נוסחת ההשקעה בקרנות "החדשות": מעתה, 70% מכספי הקרן מושקעים בשוק ההון ו-30% באגרות חוב ממשלתיות מיועדות בתשואה מופחתת – 4.48% לשנה. ואם לא די בכך, הרי ש-6 קרנות "ותיקות" – אלה שהאוצר טען שלהן בעיות אקטואריות – הולאמו, ושלוש קרנות "חדשות", שהיו שייכות ל"ותיקות", נמכרו מאוחר יותר לחברות ביטוח.

ההסתדרות נרדמה בשמירה – ושתקה.

מפלגות האופוזיציה שתקו אף הן:

הן לא ראו בפנסיה עניין שיש להילחם עליו.

בצרפת, איום בפגיעה במערכת הפנסיה הוציא אלפים לרחובות.

בארצות הברית, ג`ורג` בוש רוצה להפריט את הפנסיה הממלכתי  (ה- social security) – אך האמריקנים לא קונים את הרעיון. 

בישראל עשו את מה שלא העזו לעשות בצרפת או בארצות הברית: הפריטו לגמרי את מערך הפנסיה. בשקט-בשקט, באמצעות "הוראות לניהול קרן חדשה". וללא ידיעתם של ציבור החוסכים לפנסיה.

כיצד עשו זאת?

1)     העלו את דמי הניהול של קרנות הפנסיה "החדשות", ממקסימום של 8%  מהפרשות העובד והמעביד לצירוף של 6% מהפרשות העובד והמעביד יחד עם 0.5% מסך נכסי הקרן, בחישוב שנתי. בחישוב על פני 35 שנות חסכון לפנסיה, מדובר  בהכפלה של  דמי הניהול.

2)     מכרו 3 קרנות (ובהן קרן מבטחים החדשה, הגדולה מבין קרנות הפנסיה "החדשות"), לחברות ביטוח.

3)     קבעו ב"חוזר ניהול קרן חדשה" כי כל עובד/ת חדש/ה שמצטרפ/ת להסדר פנסיה פותח/ת, למעשה, חשבון חסכון אישי לעת פרישה. הכספים יושקעו לפי ראות עיניהם של מנהלי "קרן הפנסיה"  – בכפוף לתקנות. עקב כך, המושג "עמיתים" שבק חיים לכל דבר ועניין. "קרן הפנסיה" קיימת רק לצורך השקעה, ואנחנו, שהיינו עד כה "עמיתים", הפכנו ל"בעלי חשבונות אישיים" – IRA INDIVIDUAL RETIREMENT ACCOUNTS. 

4)     מעתה: גודל הפנסיה שנקבל לעת פרישה תלוי בטיב התוצאות בשוק ההון.

5)     בעבר, עצם העובדה ש-70% מכספי הפנסיה הושקעו באגרות חוב ממשלתיות בריבית קבועה מראש, היוותה רשת ביטחון לפנסיה. עתה אין עוד רשת ביטחון: הפנסיה תלויה בביצועי השוק.


כיום, בעקבות ההפרטה והמעבר לשיטה של חשבונות חסכון אישיים, נוצרו למעשה שני מעמדות של פנסיונרים: במעמד האחד מצויים בעלי פנסיה דור א` ובמעמד השני בעלי פנסיה דור ב` וג`, כלהלן:

דור א` – עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות, שאמורים לקבל בעת פרישה קצבה לכל החיים בגובה פחות או יותר ידוע מראש;

דור ב` – עמיתי קרנות הפנסיה "החדשות", שאמורים היו לקבל בעת פרישה פנסיה בגובה הסכומים שהופרשו לקרן, בתוספת הרווחים, שרובם קבועים מראש. היום, עם השלמת התקנונים החדשים של קרנות הפנסיה החדשות, בהתאם לחוזר הפנסיה של אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון של משרד האוצר,  עמיתי דור ב` עברו למצב של דור ג`.

דור ג` – מצטרפים חדשים לקרנות הפנסיה "החדשות": כל אלה אינם אלא בעלי חשבונות אישיים, שגובה הקצבה שיקבלו בעת פרישה תלוי בכמה כסף יש להם בחשבון. ואיך ייקבע כמה יש להם בחשבון? לפי ביצועי שוק ההון.

לפי הערכות שונות, הפנסיה של דור ג`

תהיה קטנה מזו של דור א`

ב-20% עד 30%.

וההסתדרות ומפלגות האופוזיציה שותקות.

 ברברה סבירסקי היא מנהלת מרכז אדוה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.