רוי על חשיכה בוהקת, על האתיקה של הזהות, אנטי קליין ועל האמת

יוסי דהאן

ב"דה מרקר", תרגום לעברית של ראיון עם הסופרת והאקטיביסטית ההודית ארונדהטי רוי.

"גם אם יודעים מה מתרחש, קשה שלא לאמץ את התדמית לפיה הודו היא כעת מקום מגניב, כאשר בוליווד היא `in` ולכולנו יש מכשירי טלפון סלולריים…אולם נדמה שמדובר במצב שבו בוהק האור חזק עד כדי כך שלא שמים לב עוד לחשיכה…אין כל הבנה של המחיר הכבד שמשלמים על כך הנהרות וההרים וההשקיה ומעיינות, ואיש אינו עוצר לבדוק את המצב משום שכולנו ממהרים הלאה.. פסיקות בתי משפט לטובת הקמת סכרים ופינוי שכונות עוני היטו את כללי המשחק עוד יותר לרעת העניים. ..כל כך קל לאנשים שנמצאים בצד הזה של המתרס לטפס במעלה הסולם. המעמד הבינוני התרחב ונהנה מהחיים, אולם אנשים שנמצאים בצד השני של המתרס אינם מצליחים עוד לשרוד", אומרת רוי. "אין עבודה, אין לאן ללכת, ואין שום דרך לצאת מהמצב".

בזמנו כתבנו באתר על ספרו החדש של הפילוסוף kwame Anthony Appiah, אפייה מנסה בעקבות הפילוסוף האנגלי ג`ון סטיוארט מיל להפיח רוח חיים בפרוייקט הליברלי הלוקח ברצינות מצד אחד את חירות הפרט לעצב את חייו באופן אוטונומי, ומצד שני לייחס חשיבות למקומן של זהויות קבוצותיות בעיצוב הזהות הפרטית. עיצוב הזהות האינדיבידואלית שלי מחייב את טיפוח הזהויות הקולקטיביות שלי. הסקירה מופיעה במוסף הספרים השבועי של הניו יורק טיימס, בו ניתן לקרוא גם את הפרק הראשון של הספר –  "The Ehtics of Identity".

Joseph Heath ו Adam Potter, שני אקדמאיים קנדים שהוזכרו אף הם בעבר באתר, כתבו ספר חדש היוצא נגד נעמי קליין והתנועה האנטי צרכנית שפרחה בעקבות No Logo. האידיאולוגיה האנטי צרכנית והאנטי קפיטליסטית של תנועת הנגד התרבותית, הם טוענים, הפכה בעצמה למוצר צריכה, לאידיאולוגיה שיווקית שניתן למכור מוצרים באמצעותה. בספר The Rebel Sell: How the Counter Culture Become Consumer Culture, היט ופוטר נשענים על התיאוריה של תורנסטיין ובלן אודות "צריכה ראוותנית" המתארת את הקפיטליזם כמערכת היוצרת מוצרים למכירה, לא על מנת למלא צרכים של אנשים, אלא מוצרים המעניקים לצרכנים תחושה של ייחודיות. תרבות הנגד אף היא משועבדת לאותה רוח – האוכל האורגני, התרבות ההיפית והפאנק פועלים על פי אותו היגיון קפיטליסטי.

סקירה במגזין "ניו סטסמן" על ספרו החדש של הפילוסוף הבריטי Simon Blakburn, בלקברן יוצא נגד פרגמטיסטים רלטיביסטיים כמו הפילוסוף ריצ`ארד רורטי, פוסט מודרניסטיים, רב תרבותיים ואחרים הטוענים שדיעות הן אידיאולוגיות וידע אינו אלא הפעלת עוצמה במסווה של אובייקטיביות. לטענת בלקברן למושגים אמת, אובייקטיביות ותבונה, אין מעמד מטפיסי או תיאולוגי, תקפותם נובעת מעצם פעילויותינו היום יומיות בעולם. בכל פעם שאנו שופטים, מבקרים או מעריכים אנו מאשרים את קיומם של סטנדרטים, ובכך מאוששים את מעמדן של האמת, האובייקטיביות והתבונה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.