• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

יום ההתנתקות - חג לפועלים ולעובדים בישראל

יצחק (ג`קי) אדרי

הכנסת אישרה היום (ד`) 15/06/2005 בקריאה טרומית את הצעת החוק, לפיה לא יוכל יושב ראש ההסתדרות לכהן גם כחבר כנסת. ההצעה מונעת מח"כ עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות לכהן בשני התפקידים.

ההסתדרות שנוסדה בשנת 1920, חקקה על דיגלה את היסודות  לערכיה ועקרונותיה שהם קידום תהליכי סולידריות חברתית בקרב האוכלוסייה הישראלית, מניעת הפרטתה, חיזוק מאפיינים שיתופיים וערכי השוויון והציונות.

ההסתדרות נוצרה על מנת לאפשר חברה ישראלית המושתתת על עבודה יצרנית, אשר במרכז הווייתה קיימת סולידריות חברתית ותרבות עשירה השייכת לכלל החברה הישראלית. ככזו, ההסתדרות קיימה לקיחת אחריות פעילה על החברה הישראלית בתחומי החיים השונים, כגון חינוך, פנסיה, תרבות, ומשימות לאומיות (קליטת עלייה, התיישבות וכו`).

מבחינה היסטורית, מהווה ההסתדרות ניסיון ייחודי של איגוד מקצועי בעולם המערבי, בכך שהיא הייתה ארגון גג לרוב ההתארגנות המקצועית, המעורב במוסדות המדינה ובאופן פעיל.

עם התרחבות הגלובליזציה, דעיכת הסוציאליזם בעולם ועליית הקפיטליזם, נקלעה ההסתדרות בשנים האחרונות ל"משבר זהות" קשה ביותר, לאחר שהנהגתה פעלה בשני מישורים: במישור הפוליטי, שנועד לקדם תהליכי חקיקה בתחום יחסי העבודה, יצירת לובי חברתי בכנסת והצגת בעיות יחסי העבודה  מעל הבמה בכנסת. במישור החברתי-ציבורי-כלכלי, ההסתדרות הובילה מאבקים חברתיים ובעיקר העמידה ההסתדרות  את כוח ההתארגנות וההתאגדות בפני החלטות קפיטליסטיות כלכליות שנועדו לקעקע את מוסד ההסתדרות ולפרק את הוועדים. הפעילות של ההסתדרות במישור הפוליטי ובמישור יחסי העבודה הובילו את "חזון" ההסתדרות ל"משבר זהות" עמוק ותהליכי הקפיטליזם הכוחניים זיהו את המשבר בהסתדרות והלמו בכל הכוח במוסד ההסתדרות. היום זה גם בא לידי ביטוי בלינץ` קשה נגד יו"ר ההסתדרות בחסות הדמוקרטיה בכנסת ישראל.

תורת הקפיטליזם היא תורה כוחנית, אכזרית, חכמה ובעלת כוח רב בהתחזקותה בתודעה הציבורית, אחרת אי אפשר להבין כיצד היא פוגעת בכל כך הרבה רבדים בחברה הישראלית והחברה הישראלית לא מקיאה אותה מקרבה. למרות כוחה הרב של תורת הקפיטליזם, יש לה נקודת תורפה שהיא גם נקודת "מוות" כשמזהים אותה. נקודת "המוות" של הקפיטליזם זה התארגנות, התאגדות וכל פעולה של שיח בין חבר אנשים הופך מיידית לבעיה בפני הקפיטליזם. נקודת התורפה של הקפיטליזם זה "סולידריות חברתית", האידיאולוגיה של הקפיטליזם בנויה בראש ובראשונה ליצור אוירה של מעמדות שנלחמים על קיומם אחד בשני תוך הפעלת מנגנונים של ה"פרד ומשול". לאחר הפיצול החברתי, היא מזהה את מוקדי הכוח של התארגנות והתאגדות ומתחילה לנפץ אותם לרסיסים, מה שלא מפריע לתורה האידיאולוגית הזו לשים מסיכות על הפנים ולפתוח בדיאלוג של הבנות והסכמות עם הסוציאליזם המתון וקל מאוד להיבלע במצג השווא שהיא מציגה, כמו פרפר הנמשך למלתעות פרח הסחלב הטורף ביערות הטרופיים. הדיאלוג עם הקפיטליזם זו ההונאה הגדולה בחברה הישראלית. בדיאלוג הזה, בשילוב הפוליטיקה בין הקפיטליזם לסוציאליזם המתון, מנצח הקפיטליזם בגדול ודורס את כולם בדרך.

כדי לנצח את הדורסנות של הקפיטליזם, שנימצא כעת בשיא ניוונו האידיאולוגי, אנו זקוקים ל"סולידריות חברתית" רחבה עוטפת ישראל בין כל העוסקים בתחום יחסי העבודה, שכר עובדים, זכויות עובדים  מעמדם וכבודם. הרי לא יתכן שיו"ר וועד עובדים יפקיר עובד קבלן לנפשו ולמאבקו מבלי לנקוף אצבע, הרי לא יתכן שהאינטרס של מנהיגי עובדים יופנה לטובת הקפיטליזם, הרי לא יתכן שיהיו עובדים מוגנים ועובדים שנרמסים תחת מכבשי הקפיטליזם ובשם הדיאלוג, ההבנות וההסכמות יפקירו פועל/ת.

ברמה האישית די כאב לי  על הלינץ` שעשו ח"כים בכנסת ישראל לח"כ עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות, בחסות הדמוקרטיה. כאב לי כי ראיתי את המלתעות של הקפיטליזם אוכלות בבשרו החי של ח"כ כשהוא לבד במאבק האחרון להבנתו שאין הסוציאליזם יכול לדור תחת אותה קורת גג עם הקפיטליזם. רק קולו הרועד והסדוק שזעק בכנסת "חברי היקרים מהליכוד שכחתם?" הסגיר את משבר הזהות שניקלע אליו יו"ר ההסתדרות. עמיר רצה ליצור דיאלוג עם הקפיטליזם והם "שחטו" אותו בלי להניד עפעף, מפני שעמיר פרץ הפחיד את הקפיטליזם בהפגנה הגדולה של "סולידריות חברתית" עם עובדי הרשויות המקומיות שלא קיבלו שכר, הפגנה שאם עמיר פרץ לא היה מגלה הבנות עם הקפיטליזם היינו היום לקראת בחירות כלליות ועל כך הוא נענש היום וליבי איתו על המחזה המביש של לינץ` בכנסת ישראל.

ברגע שיו"ר ההסתדרות מתעסק בפוליטיקה הוא טובע בשחיתות הפוליטית ובמניפולציות פוליטיות חברתיות-כלכליות על גב הפועלים. והקפיטליזם מחייך וממשיך לדרוס ולבלוע כמו אותה תולעת היושבת במעיים ואף פעם לא יודעת שובע, היא פוגעת בכולם ללא הבדלי דת,גזע ולאום, בחברי כנסת, ביו"ר וועדים, בעובדים מאוגדים ובעובדי הקבלן ובאותה כוחניות היא דורסת את כולם.

ההסתדרות, תפקידה לדאוג לפועלים ולעובדים במדינת ישראל-נטו. ההסתדרות אמורה להיות  Firewall "חומת אש" נטולת עכבות מול תהליכים כלכליים שנועדו לפגוע ולכרסם במעמד הפועלים במדינת ישראל. אני מקווה שבהחלטה הזו תם עידן "משבר הזהות" של יו"ר ההסתדרות וההסתדרות בכלל, מאבק על מעמד הפועלים והעובדים. זכויותיהם ואיכות חייהם מול הקפיטליזם צריך להיות נטול סממנים פוליטיים ובעיקר עטוף בסולידריות חברתית.

אני מברך על ההפרדה בין תפקיד יו"ר ההסתדרות לפוליטיקה, להסתדרות יש הרבה כוח שצריך להיות מתועל לסולידריות חברתית שתבלום את "המורסה" הקפיטליסטית שמתפשטת בחברה הישראלית, יחליט עמיר פרץ על דרכו וזהותו ונברכהו על אשר יחליט, אשמח אם יחליט להמשיך ולהנהיג את ההסתדרות, היום אנחנו צריכים לעמוד בסולידריות חברתית בהסתדרות החדשה.

היום זה יום חג לפועלים ולעובדים עם ההתנתקות מהפוליטיקה.

אדרי יצחק ג`קי

יו"ר סולידריות ארגון עובדי הקבלן

כנראה שיעניין אותך גם: