בורסה, הזדקנות וגלובליזציה

איציק ספורטא

  אז מה הבורסה יורדת, עולה, הדולר נוסק מחיר הנפט גם כן עולה. ורשימת המומחים צועדת בסח לכיוון תוכניות הרדיו והטלוויזיה כדי להסביר מה קורה. כל אחד מסגל לעצמו טיעון כזה או אחר שלפני שבוע כנראה הוא לא היה מעלה אותו על הדעת. אבל אפשר לזכות בפרסום גם כאשר מפרשים את העבר בקריצת עיין שגם העתיד ידוע. אז מה יהיה מחר, הבורסה תרד או תעלה, כך גם הדולר, ואולי נתניהו יתפטר ואז שומו שמיים המצב יהיה ממש רע או טוב.~

אסף רזין ואפרים צדקה מפרסמים ספר בשם:The Decline of the Welfare state" "  ( 181 עמודים). כמובן ששם הספר זה עורר בי עניין מידי. אפרים צדקה כתב מאמר בנושא שפורסם ב"גלובס". הנקודה העיקרית היא שמדינת הרווחה נידונה להצטמצם ולהיעלם כמעט. שתי סיבות לכך הזדקנות האוכלוסיה והגלובליזציה שבעטייה לא תוכל להישמר מדינת הרווחה בהיקפה הנוכחי. הטענה היא שהצטמצמות מדינת הרווחה היא מסקנה של ניתוח שאינו נורמטיבי אלא פוזיטיביסטי. משום מה כאשר כלכלנים טוענים שהם אינם נורמטיבית המסקנות שלהם נוטות, כמעט תמיד, לקבל מדיניות כלכלית שמטיבה עם הון ופוגעת בעבודה ובחברה.

איני רוצה להרחיב בנושא כיון שלא קראתי את הספר לעומק. בכל זאת רציתי לציין שהשחיקה במדינית הרווחה אינה רק תולדה של דטרמיניזם היסטורי אלא של רצון ומדיניות שמוליכים לכך באופן שאינו מאפשר התבוננות שונה. מבט חטוף בדיון בגלובליזציה מראה את ההשפעה של פעילות חברתית לשינוי, קטן אומנם, של דגשים בדיון אם לא במעשה. 

כלכלן אחר, ג`פרי זאקס, Jeffrey Sachs,  מציע כיצד לסיים עוני מרוד בעולם עד 2025. הוא פרסם ספר בשם: The End of Poverty`, מצורף קטע וידאו שבו הוא מתאר ומסביר כיצד לעשות זאת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.